Powell: Ekonomi mali ve parasal desteğe ihtiyaç duyuyor

0

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, video konferans metoduyle katıldığı bir etkinlikte, COVID-19 vakalarındaki artışın ekonomi için mühim bir risk oluşturduğunu anlattı.

ABD’de eycihazların bazı kısıtlamaları uygulamaya başladığına işaret eden Powell, “Burada kaygı yaratan durum, kişilerın pandemiyi kontrol altına alma çabalarına olan güvenlerini yitirecek olmaları ve kendilerini enfeksiyon riskine sokabileceğini düşündükleri faaliyetlerden çekilmeleridir ve bunun bazı bulgularini şimdiden görülüyor.” değerlendirmesinde bulundu. Powell, COVID-19 aşısına ilişkin haberlerin orta vadede iyi olduğunu lakin yakın vadede önemli zorluklar ve belirsizliklerin devam ettiğini ifade etti.

“Gidilecek uzun bir yol var”

Toparlanmanın tamamlanmadığını ve “gidilecek uzun bir yol” olduğunu söyleyen Powell, ekonominin hem maliye hem de para politikasının desteğine ihtiyaç duymaya devam edeceğini vurguladı. Powell, toparlanmayı desteklemek için Fed’in tüm araçlarını gereken süre süresince kullanacağı taahhüdünü yineleyerek, ekonominin daha fazla mali desteğe ihtiyacı olduğunu kaydetti.

“Bankanın uyguladığı programları sonlandırmak için çok erken”

COVID-19 vaka sayısındaki artışı “çok kaygı verici” olarak nitelendiren Powell, bu durumun kişilerın ekonomik faaliyete dahil olma hakkında korkutabileceğini ve ekonomiyi yavaşlatabileceğine işaret etti. Salgının ekonomik etkilerine karşı bankanın uyguladığı programları sonlandırmak için çok erken olduğunu söyleyen Powell, “Doğru zaman geldiğinde, bu zamanın çok yakın zamanda olduğunu düşünmüyorum, bu araçları bir kenara bırakacağız.” dedi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.