Piyasanın kalbi: Virüsteki Artış – Rotasyon Ticareti Sağlam

0

Yazar: Geoffrey Smith

Investing.com – Bu hafta piyasa haberlerini okuyan herkesi biraz kafa karışıklığı yaşayabilir. Covid-19’a karşı zafer vaadi ile kısıtlamaların sıkılaştırılması ve yükselen vaka rakamlarının mevcut korkunç gerçekliği arasındaki çekişme gerçekten yoğunlaştı.

Bu sayede dalgalı bir haftanın sonunda iyimserlerin – gelecek yıl aşının pandemiyi yok etme olasılığıyla ticaret yapmaya istekli olanların – kazandığını söylemek mümkün. Bu haftaki değişik Stoxx endekslerinin sektörel performansına bir bakışla bunu doğruluyoruz.

Geçen hafta en kaliteli performans gösteren sektörler petrol ve tamamen doğalgaz, bankalar ve otomobiller oldu: Pfizer (NYSE:PFE) ve BioNTech’in, aşılarının etkinliği hakkında çığır açan duyurusuna kadarki sekiz ay süresince tümü son derece döngüsel ve büyük ölçüde düşük performans göstermişti. İlaç, teknoloji ve yiyecek ve içecek, yani son sekiz ayın üstün performans sergileyen sektörleri geride kaldı.

Geçen hafta Stoxx 600 %1,2 arttı. Bunun yanı sıra STOXX 600 Petrol ve Gaz endeksi %5,3 yükseldi ve şu an geçen aya göre %22 yüksek. İlgili endeksin haftalık %3,9 ve ayda %25 arttığı bankalarda da durum aynı. Stoxx 600 Autos & Parts endeksi hafta bazında %4,6 ve ay bazında %15,2 yükseldi.

Bu sektörlerin her birinde, daha iyiye doğru temel bir değişiklikten bahseden hikayeler var: Sektörün göstergesi olan Royal Dutch Shell (LON:RDSa), on seneler geçtikçe  ilk temettü kesintisi sebebiyle ağzı yananların güvenini yeniden sağlamayı amaçlayan yeni bir temettü politikası açıkladı, İspanyol bankası BBVA (MC:BBVA) bir anlaşma imzaladı (ABD operasyonlarının PNC Financial’a (NYSE:PNC) satışı) ve (daha ufak rakip Banco Sabadell ile birleşmek için (MC:SABE)) başka bir anlaşma görüşmelerine başlayarak kapana kısılmış kıymetini ortaya çıkarabileceğini kanıtladı (tabii bazıları BBVA’nın bu talih kuşunu kullanım şeklinin sırrını merak edebilir); Daimler (OTC:DDAIF) ve BMW (DE:{652|BMWG}}), Çin pazarındaki toparlanmanın, otomobillere olan temel talebin hiç olmadığı kadara güçlü olduğu hakkında birçok insana garanti vermesiyle, çeyrek zamanda beklentilerin çok üstünde sonuçlar açıkladı.

Lakin asıl soru, bu kazanımların sürdürülebilir olup olmadığıdır. Bu haftaki her olumlu hikaye için birkaç ters hikaye de vardı. Petrol şirketleri için Covid-19’un hızla yayılması, kısa vadede petrol ve gaza olan talebin yavaşlamasına yol açarak ham petrol fiyat aralıklarını yükselten OPEC+ anlaşması üstünde baskı oluşturuyor. Hastalık Kontrol Merkezi’nin Şükran Günü için seyahat etmeme çağrısına kulak veren her Amerikalı, anlaşmaya daha fazla baskı yapacak. Ve kısa vadeli talep sorunlarına uzun vadeli sorunlar da eşlik ediyor. Hem İngiltere hem de Çin elektrikli ulaşıma geçiş programlarını hızlandırdı. Bu, elektrik çağına göre yeniden teçhizatlanması ve elektrikli araç fiyat aralıklarını ortalama bir insanın satın alabileceği bir seviyeye düşürmenin yolunu bulması gereken Avrupa otomobil sektörü için de bir zorluk.

Diğer yandan bankalar için gelecek yıl yaşanacak bir toparlanmanın daha dik bir getiri eğrisine ve daha iyi kar marjlarına yol açabileceği düşüncesi, aşı haberlerinin ona göre “çığır açıcı olmadığını” söyleyen ve gelecek ay para politikasında büyük bir genişleme yapma niyetini tekrarlayan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde yüzünden anında yok oldu. Umut edilebilecek en kaliteli şey, ek teşvikin gelecek yıl daha fazla iflası önleyerek kötü kredi yükünü azaltması.

Bu sürecin yakın gelecekte de devam edeceğini görmek zor değil. Avrupa’nın en büyük dört pazarında ve daha ufak pazarlarının çoğunda, virüs rakamları düzelmeden evvel büyük bir olasılıkla daha da kötüye gidecek gibi görünüyor. Yine de ilaç şirketlerinin değişik aşı testlerini tamamlama ve ilaçlarını onay sürecinden geçirme ritmi de büyük olasılıkla ilerleyecek (not: bu hafta AstraZeneca’nın (LON:{6565|AZN}}) 2. Aşama deneylerinden olumlu yanıtlar geldi). Bu, halk sağlığı sistemleri için mevcut seçenekleri artıracak ve kullanılabilirlik ve dağıtım darboğazları ile ilgili kaygıleri azaltacaktır.

Kısacası, önümüzdeki birkaç hafta iki ileri bir geri gideceğiz gibi görünüyor. Lakin bu, şuana dek 2020 senesinde gördüğümüz Danse Macabre’den (ölüm dansı) iyidir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.