Piyasanın Kalbi: Tünelin Sonunda Artan Işık

0

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Çok sesli söylemeyin ama tünelin sonundaki ışık gittikçe büyüyor.

Avrupa’nın dört bir yanından gelen veriler, ikinci Covid-19 dalgasının kıtanın hastane sistemlerini mahvetmesini önlemek için getirilen kısıtlamaların istenen etkiyi yarattığını gösteriyor. Bu, yakın bir zamanda ekonominin tam anlamıyla yeniden açılmasına izin vermek için yeterli olmasa da enfeksiyon ve hastaneye yatış eğrilerinin düzleşmesi, virüsün artık kontrol altında olduğunu kanıtlayan bariz biçimde iyi bir işaret.

Google (NASDAQ:GOOGL) verileri, Ekim ayının ortasında kapsamlı karantina önlemlerini yeniden uygulayan ilk ülke olduğundan İrlanda’da yeni enfeksiyon oranının %80 üstünde azaldığını gösteriyor. Diğer üç erkenci aktör olan İspanya, Belçika ve Hollanda’da da enfeksiyon oranlarında keskin düşüşler yaşanırken İngiltere’de enfeksiyon eğrisi açıkça düzleşiyor.

Fransa, yoğun bakım ünitelerinin artık kapasiteye yakın olduğunu ve mevcut yatakların %93’ünden çoksında Covid-19 hastası olduğunu kabul ederken kıta genelinde yükselen ölüm oranları ve hastaneye yatışlarla ilgili telaş içinde bu iyi haber kayboluyor. Almanya’da da yoğun bakımda rekor sayıda hasta var lakin ulusal sağlık sistemine ayrılan daha kapsamlı kaynaklar, kapasite probleminun acil durumda olmadığı anlamına geliyor.

Sağlık sistemlerinin kapasitesi çok mühim bir eşiği temsil ediyor: kişiler sağlık hizmetlerine erişemez duruma geldiğinde ölüm oranları aniden yükselecek ve iş ve tüketici güveninde daha da kötüleşmeye yol açacak (Almanya’nın ZEW endeksinin Salı günü görülen keskin düşüşü bunun minik bir habercisiydi).

İrlanda ve Belçika deneyimi, ikinci dalganın bu eşiğin üzerine çıkmayacağını – şans bizimle olsun – gösteriyor.

Bunun yanı sıra yine de nüfus – ve özellikle de ağır baskı altındaki ağırlama ve catering endüstrisi – yalnızca dayanmak zorunda kalacak. Çarşamba günü İngiliz bar operatörü JD Wetherspoon, ticaret koşullarıyla ilgili kasvetli bir güncelleme sunan son isim oldu ve benzer satışların, geçen Pazar gününe kadarki 15 hafta içinde %28 düştüğünü sözlerine ekledi

Wetherspoons’un İngiltere ve İrlanda’daki 758 barı kapalıyken Galler ve İskoçya’da faaliyet göstermesine hala izin verilenler, bunu, ticarete epey zarar veren “zahmetli” koşullar altında yapıyor.

Lakin bir hissedarın bakış yönünden bu durum bile baharda olduğu kadar akut değil. Şirket, 234 milyon sterlinlik mevcut likiditesinden, bu ay 14 milyon sterlin kaybedeceğini düşünüyor.

Diğer birçoklarında olduğu gibi Wetherspoons, 138 milyon sterlin yaratan bir sermaye artışı ile en kötü kuyruk riskini perespektifinden çıkardı. En yoğun olan Noel ve Yeni Yıl sezonunu kaçırsa bile süvariler yaygın aşılama şeklinde gelene kadar dayanabilir.

Bu, Pazartesi günü Pfizer aşı haberi ile hisse senedinin beş ayın en yüksek seviyesine çıkmasına yansıyor. Hisse, virüse karşı nihai zaferi beklemek talep edenler için bol miktarda arayı kapatma potansiyeli sunan Şubat paniğinden evvelki seviyenin hala %30 altında.

Leave A Reply

Your email address will not be published.