Piyasanın Kalbi: Thyssenkrupp’ın İyileşmesi İçin Çok Geç Olabilir

0

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Covid-19’un tekrarlayan bir donanımı, “eşlik eden hastalıklardan” en çok mustarip olanları vurması. Bu, kişiler için olduğu kadar hisse senetleri ve şirketler için de geçerli.

Pandeminin ekonomi tarihi yazılırken büyük olasılıkla birisinin Thyssenkrupp’un Covid-19’dan ‘dolayı’ mı yoksa Covid-19 ‘ile’ mi öldüğüne karar vermesi gerekecek gibi görünüyor.

Lakin firmasın şu ya da böylece kader mahkûmu olması giderek daha net görünüyor.

Perşembe günü Thyssenkrupp, Eylül’e kadar geçen yıl için vergi kazancından evvel 1,6 milyarlık bir zarar açıkladı. Aslını söylemek gerekirse bu, maliyet kontrolü ve likidite yönetimi aracılığıyla 1,7 ile 1,9 milyar arasındaki tahminlerinden daha iyi. Lakin satışları %15 düştü ve gelecek yılın işlerine yönelik ileriye dönük bir bakış sağlayan sipariş alımı da aynı derecede sefillikle %17 düştü.

Bu, maliyetleri daha çok ve daha derin düşürmek gerektiği olduğunu ifade etmektedir. Şirket, faaliyet gösteren işletmelerinde nakit kaybının devam ettiği gerçeğinin kabulü olarak 5.000 kişiyi daha işten çıkaracağını açıkladı. Bu, önümüzdeki üç yıl içinde planlanan toplam işten çıkarma miktarını, işgücünün onda birinden çoksı olan 11.000’e getiriyor. Şuana dek Thyssenkrupp, bu çıkarmalardan etkilenen bireylerin 3.600’üyle paketler üstünde anlaştı.

Bu yılın başlarında CEO Guido Kerkhoff’u kovduğunda firması kayalardan uzaklaştırmanın doğrudan sorumluluğunu üstlenmeye mecbur hissetmiş olan Bosch gazisi Martina Merz, “Thyssenkrupp’u geleceğe uygun hale getirmeden evvel ‘kırmızı bölgeye’ daha da ilerlememiz gerekecek” dedi.

Merz, bir sonraki adımın zorunlu işten çıkarmalar olması gerektiğine dair ağır bir ipucu bıraktı; bu, çalışma çağındaki nüfusu Avrupa’daki herhangi bir ülkeden daha süratli azalan bir ülkede nadir bir adım.

“Sonraki adımlar evvelkilerden daha acı verici olabilir,” diye uyardı. “Ama o adımları atmamız gerekecek.”

Bu yumuşak bir ifade. Asansör bölümünün satışından elde edilen 15 milyar Euro değerindeki kazancın üçte biri faaliyet kayıpları ve 600 milyon Euro değerindeki diğer bir kısmı da yeniden yapılandırma maliyetleri tarafından mideye indirildi. Geri kalanı ise yalnızca emeklilik priminde büyüyen boşluğu kapatmak için kullanılacak. Thyssenkrupp’un ana müşterisi olan otomotiv sektöründe, bu yıl Avrupa’da %25 daha az otomobil üretilmesi bekleniyor ve ne olursa olsun mümkün olan her yerde daha hafif, daha yüksek güçlü malzemelere yöneleceği için gelecekte daha az çelik satın alacak.

Thyssenkrupp hissesi Cuma günü %7,6 azalarak iki haftanın en düşük seviyesine geriledi. Hisse zaten kaliteli niyetli bir çelik hissesinden ziyade bir iflas oyunu olarak işlem görüyor ve kendine has sorunları, son zamanlarda sektörü saran mini canlanmadan daha ağır basıyor.

Joe Biden’in seçilmesi ile transatlantikteki gümrük vergisi savaşları döneminin ve aşı testlerinde ilerlemenin de salgının sona ereceğine dair büyük umutları teşvik etmesiyle, sektörün geri kalanı için görünüm son haftalarda daha iyiye gitti. Arcelormittal hissesi Eylül sonundan bu yana %30 üstünde artış yaşarken Avusturya’nın Voestalpine’i %20 yükseldi. Emtia çeliğinin kendisi yerine çelik ürünler üreten Kloeckner, son üç haftada %25 yükseldi ve şu anda Şubat ayından bu yana gördüğü en yüksek seviyesinde işlem görüyor.

Lakin Thyssenkrupp için her şey çok geç olabilir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.