Piyasanın Kalbi: TFW You ile Covid-19 Karantinasız Bir Noel İstiyor

0

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Kaç para bir Noel?

Avrupa’da son haftalarda yürürlüğe giren birçok tedbirin dile getirilmeyen – ve bazı durumlarda aşikâr olan – amacı, geleneksel Noel ve Yeni Yıl ritüellerini karantina ve sosyal mesafelenmenin baskıcı elinden kurtarabilmelerini ailelere sağlamaktı.

Lakin kıta zamana karşı yarışıyor: enfeksiyon eğrilerinin düştüğüne yahut en azından düzleştiğine dair işaretler varken en büyük piyasaların çoğunda hükümetler kısıtlamaların erkenden gevşemesine yanaşmıyor.

Sorun şu ki hükümetlerin ve seçmenlerin dileği – kısıtlamasız bir Noel ve yeni yıl – aynı zamanda virüsün de en çok arzuladığı şey.

Rahatsız edici gerçek şu ki çoğu insanın Avrupa’daki tatil sezonu fikri, abartılı bir yayılma tetikleyici olaylar dizisi: ofis partisi, kalabalık alışveriş merkezlerinde alışveriş, mevsimlik içki, büyük aile buluşması ve en mühimsi kilise hizmetleri. Enfeksiyon olasılıkları saymakla bitmez.

Hükümetler daha evvel buradaydı. Yılın başlarında, baharın karantina altına alınmasına halkın pek rızası olmadığını ve kişilera normal hayata dönmeleri için umut verme kaygısi olduğunu bilerek yaz turizm sezonunun olabildiğince normal bir biçimde gerçekleşmesine izin vermek için her çareye başvurdu.

Bu sayede virüs kalabalık uçaklarda, bar ve turistik yerlerde anında yayılmaya başladığında bu çabalar büyük ölçüde başarısız oldu. Bunun sonucu, şu anda Avrupa’da yayılan ikinci dalgadır.

Hükümetlerin şimdi halkın özgürlük arzusunu tatmin etmeleri yahut kısıtlamaları yürürlükte tutmaları, Avrupalı birçok şirket üstünde mühim bir etki yaratabilir: Diageo (LON:DGE) ve Remy Cointreau (PA:RCOP) yahut Fevertree (LON: FEVR) ve Coca Cola’nın Avrupa şişeleme operasyonu HBC (LON:CCH) gibi alkolsüz içecek uzman kişilerı kesinlikle acı çekecek.

Marston’s (LON:MARS) gibi içki üreticileri ve bar ve restoran işletmecileri özellikle zorluklarla karşılaşacak: Noel içecekleri ve öğle yemekleri ertelenmeyecek, iptal edilecek ve sevdiklerinize bir şişe şampanya yahut viski vermeye devam ederken Noel için büyük bir olasılıkla onlara altılı Heineken (OTC:HEINY) yahut Carlsberg (OTC:CABGY) vermeyeceksiniz. En azından öyle yapmayacağınızı bekliyoruz.

Süpermarketler ve perakendeciler için de az sayıda Noel yemeği olacak olması kötü haber. Daha az ziyaretçi, daha az plansız alışveriş anlamına gelmeye devam edecek.

Lakin bu, tamamen daha düşük genel harcamaya dönüşmek zorunda değil ve perakende satışların ortalama %20’sinin Noel’den evvelki altı hafta içinde geldiği göz önüne alındığında önemli nokta budur.

Mantıken yukarıdakilerin hepsinden tasarruf edilen para başka harcamalara yönlendirilebilir: biraz daha iyi bir mücevher parçası (Pandora (OTC:PANDY) ve Richemont (SIX:CFR)), daha kaliteli çikolata seçimleri (Lindt & Spruengli AG (SIX:LISN), Hotel Chocolat (LON:HOTC)) yahut pahalı diğer dayanıklı tüketim malları. İkinci çeyrekten gelen şirket raporları, ufak lükslere tanınabilir bir hoşgörü modeli ortaya koydu ve karantinalarla bozulan bir Noel’i telafi etme dürtüsü, kesinlikle kendini ifade etme yolunu bulacaktır.

Tatil sezonu kesinlikle farklı geçecek lakin hisse senetlerinin yazgısında, bu bir fiyasko olacak diye bir şey yok.

Leave A Reply

Your email address will not be published.