Piyasanın Kalbi: Landsec ve Unibail Mülk Sahipleri İçin de Hayat Olduğunu Kanıtladı

0

Yazar: Geoffrey Smith

Investing.com – salgından çok az sektör ticari mülk sahipleri kadar sert bir biçimde etkilenmiştir, bu nedenle sıkıntılı seviyelerden keskin bir toparlanma arayanlar, bu Salı Avrupa’nın en büyük ikisinden gelen haberlere göz atmak isteyebilir.

WFD Unibail Rodamco (AS:URW) hissesi %24 ve İngiltere merkezli Landsec (LON:LAND) %7,5 arttı ve doğası gereği farklı olsalar da her ikisi de daha gözalıcı bir geleceğe işaret etti.

Unibail için sorun nispeten basit. Yönetim krizi aştığını görmek için yeni sermaye toplamak istemişti. Unibail, bu yıla 2017’de Westfield’i borçla finanse edip satın alarak girdi. Fransız iş adamı Xavier Niel liderliğindeki hissedarlar, yönetimin, bunun yerine varlık satışları özellikle ABD’deki Westfield alışveriş merkezlerinin satışı yoluyla daha fazla para toplaması gerektiğini hissetti.

Pazartesi günkü hissedarlar toplantısında yeteri kadar hissedar, hisse ihracını engellemek ve zayıflatma (dilution) riskini ortadan kaldırmak için Niel ve müttefiklerinin arkasından gitti.

Bu oylama, Pazartesi günü Pfizer (NYSE:PFE) ve Biontech’in (ilk olarak ABD’de dağıtılacak) Covid-19 aşısının etkinliği hakkındaki duyurusunun ilk somut sonuçlarından biri. Aşının daha çabuk uygulanabilirliği, tüketici güveninin daha süratli geri dönüşü; bu da yönetimin ihtiyaç duyduğu parayı ABD’deki Westfield alışveriş merkezlerini satarak toplamayı daha kolay bulabileceği olduğunu ifade etmektedir.

Landsec ile konu daha incelikli. Şirket, portföyünün üçte ikisinden çoksını oluşturan Londra’daki en büyük ofislerin sahibi. Daha modern varlıkları krizi makul ölçüde rahat bir biçimde atlattı. İkinci çeyrekte yaşanan düşüşün sonrasında kira tahsilatı Eylül ayına kadar olan üç ayda tekrar %99 seviyesine geldi.

Lakin şirket, işçileri mümkün olan en ufak alana sıkıştırıldığı eski serisinin artık geçerli bir model olmadığını kabul ederek eski ofislerinin çoğunu “yeniden tasarlamak” zorunda kalacağını kabul ediyor.

Genel müdür Mark Allan Salı günü yaptığı açıklamada, “salgından çıktığımızda işverenlerin ve kişilerın ofis alanını kullanma yolları, uzaktan çalışmanın norm haline gelmesiyle değişecek” dedi. “Son senelerin trendlerinin çoğu – sürdürülebilirliğin önemi, daha yüksek esneklik seviyeleri, işyerinin sağlık ve esenlik bağlamındaki rolü – hızlanacak.”

Allan, bazı varlıkları konut olarak yeniden değerlendireceğini belirtti – Londra gibi yapısal olarak yetersiz tedarik edilen bir pazarda her zaman güvenli bir bahis.

Tabiki bu, Landsec’e çok pahalıya mal olacak. Unibail gibi Landsec’in de Covid-19’un uzun vadeli zararının hala net olarak bilinmekten uzak olduğu bir pazarda tek kullanımlık varlıklar için ödeme yapacak birini bulması gerekecek.

Bu sayede şirket hem bunu yapacak hem de hissedarlara ödemeleri devam ettirecek paraya sahip olduğu hakkında emin. Cari mali yılın ilk altı ayı için hisse başına 12 peni ödeyecek, bu da cari fiyat üstünden %3,5’e eşdeğer bir getiri (Unibail de hala temettü ödüyor lakin bu yıl 250 milyon Euro üstündekiler hisse şeklinde ödenecek).

Landsec, Londra merkezliliği göz önüne alındığında, finansal hizmetler endüstrisini vuran yüksek etkili bir Brexit geçişine epey maruz kalıyor. Bu sayede 2016 referandumundan bu yana kıymetinin yarısından fazlasını kaybetmiş olarak bu durum kesinlikle fiyatlandırılmış görünüyor.

Daha da enteresan biçimde ve koronavirüsten sonra çalışmanın geleceği hakkında pek çok yoruma meydan okuyan Landsec, salgın sonrası çağda Büyük Şehir kavramına hala inanıyor.

“Covid-19, yakın vadede yoğun nüfuslu alanlara ilişkin bir korku uyandırırken aynı zamanda kişilerın bir araya gelme arzusunu, bunu yapamadıklarında yaşanan zorlukları ve sınırlamaları ve ticareti, sanatı, bilimi ve gücü tek bir yerde bir araya getirmenin büyük ağ etkilerini vurguluyor. Şehirler, özellikle Londra, geçmişte bu tür birçok krizden sıyrıldı ve bunu tekrar yapacak.”

Yalnızca son iki haftada %35’lik bir sıçrama yapmasına rağmen hisseleri, hala bu vizyona sahip olmak talep edenler için ucuz bir giriş noktası sunuyor gibi görünüyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.