Döviz

Piyasanın Kalbi: Burberry, Daha Fazla Fiyatlandırma Gücüyle Güven Yayıyor

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Hiçbir şey, küresel bir salgının ortasında fiyat aralıklarınızı yükseltmek kadar güven ifade edemez, bu da çoğu rakamının önünde hala eksi işaretler yer aldığı bir dizi sonuç yayınlamasına rağmen Burberry hisselerinin Çarşamba günü beş ayın en yüksek seviyesine ulaşma sebebini açıklar.

Kendine has ekose modelleriyle tanınan İngiliz lüks moda grubu, son üç ayda satışlarda güçlü bir toparlanma yaşanması ile sunduğu indirimlerin kapsamını azaltacağını sözlerine ekledi Bu, kısa vadede bir gelir “dalgası” yaratacak lakin orta vadede daha kapsamlı marjlar olasılığı sunuyor.

Burberry (LON:BRBY) hisseleri, hala yüksek Covid-19 enfeksiyon oranları ile ve hem İngiltere hem de Euro bölgesinde Ekim ayına ait sanayi üretiminde sürpriz bir düşüşe katkıda yer alan halk sağlığı önlemlerinin olduğu bir ortamda, ihtiyatın genellikle Avrupa pazarlarına geri döndüğü bir günde kârlarının çoğunu koruyarak %3,3 arttı.

CEO Marco Gobbetti yaptığı açıklamada, “özellikle yeni ve genç müşterilerimiz arasında markamıza ve ürünümüze verilen güçlü yanıt ile genel toparlanmamızdan cesaret aldık” dedi.

Bu ifadenin ilk altı kelimesi, lüks markaların belirli bir yaş aralığıyla çok yakın zamandan ilişkili olma riskinin sürekli olduğu göz önüne alındığında yatırımcıların kulaklarına nota olarak çalınacak.

Grup, nispeten yeni bir odak noktası olan deri ürünlerinin performansından özellikle tatmin görünüyor. Grup satışları Eylül ayına kadarki altı ay içinde %25 azalmış olsa da (en kötüsü de seyahate bağlı toptan satış bölümü) derideki satışlar yıllık bazda artış gösterdi.

Burberry’nin başarısı, özellikle, kıyaslanabilir mağaza satışlarının Eylül ayına kadarki çeyrek zamanda %20’nin üstünde yükseldiği ve toplam maliyet kanallarının daha iyi performans gösterdiği ABD’de dikkate değerdi. İlkbaharda mağazaların tekrar açılmalarından kaynaklanan bazı bastırılmış istekleri hesaba katsak bile etkileyici görünüyor.

Hızla yayılan koronavirüsün ikincil mağazalar için tekrar tehdit oluşturmasından dolayı bu ivmenin sürdürülüp sürdürülemeyeceği şüpheli olabilir. Bu sayede bu tehdit, kârının diğer ana kaynağı olan Asya’da o kadar büyük değil.

Asya’da benzer mağaza satışları, Çin anakarasındaki ve Kore’deki güçlü büyüme, Hong Kong (protestolar sebebiyle) ve Avustralya’daki (Covid-19’daki mevsimsel artış sebebiyle) kayıp satışları telafi etmenin ötesinde.

Şirket, Çin Anakarasının “Mayıs ayından bu yana toplam maliyet kanallarında çift haneli satış büyümesi yaşadığını” ekledi.

Kârlar, yaz süresince güçlü bir biçimde toparlanan daha genel bir lüks satış modeliyle tutarlı lakin şirket yine de net görünmüyor: Yeni karantina dalgasının, önemli tatil sezonunda satışlara yeniden zarar vermesi bekleniyor (mağazaların %10’u şu anda kapalı). Bu sayede,ilk yarıda dijital satışlarda yaşanan keskin bir artış, o kanalın yeterince telafi edebileceğini gösteriyor.

Buna karşın grup, şu anda askıya alınmış olan temettü politikasını, Mart ayındaki mali yılının sonuna kadar tekrar gözden geçirmeyeceğini sözlerine ekledi Burberry’nin kendine güveni iyi bir şey. Aşırı özgüven olmayışı, uzun soluklu zamanda daha da iyi olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu