Piyasanın Kalbi: Airbus, ABD-AB Ticaret Savaşının Yeni Bir Hatta Sürmesiyle Yükseldi

0

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Airbus (OTC:EADSY) hisseleri, Donald Trump’ın başkanlığını karakterize eden ticaret savaşlarına son verilmesi umutlarından faydalanarak Pazartesi günü yükseldi ve iki ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Avrupalı havacılık firması, %0,4 artışla Euro Stoxx 50 birinci sınıf hisse senedi endeksinin en kaliteli performans gösteren firması oldu. Yatırımcılar, yeni yönetimin AB ve ABD arasında sektör içindeki yerel şampiyonları sübvanse etme hakkında ne zamandır devam eden savaşı sonlandıracağını umut ediyor.

Bu hareketler, yatırımcıların Trump’ın dava açıp yeniden sayım istekleri ile sonucu bozma ihtimalini reddetmeyi seçmesiyle, Joe Biden’ın ABD başkanlığını perçinlediği bir hafta sonu yaşanan risk rallisinin bir parçasıydı.

Analistler Biden yönetiminin, Trump’ın ABD’nin ticaret açığını ithalat vergileri koyarak azaltma çabalarından büyük olasılıkla vazgeçeceğini ve aynı zamanda genellikle dış politikadaki çok taraflı yaklaşımlara geri dönerek değişmez ve en mühim amaç olarak Çin’in ekonomik ve jeopolitik tesirini kısıtlama hedefinin peşinden koşacak koalisyonlar kuracağını iddia ediyor.

Bu, AB ile köprülerin yeniden inşa edilmesi anlamına geliyor ve köprüleri yeniden inşa etmenin ilk adımı da başta çelik ve alüminyum olmak üzere ithalat vergilerinin düşürülmesi.

Argümanlar böyle sürüp gidiyor. Bu sayede ticari anlaşmazlıkların kendi iç dinamikleri var ve böyle bir hedefe giden yolun sorunsuz olması mümkün değil. AB ticaret bakanlarının Pazartesi günü Webex aracılığıyla toplandıkları zaman yaptıkları ilk şey, Boeing Co ‘ya (NYSE:BA) ithalat vergisi uygulanmasını onaylamak oldu. Bu, Dünya Ticaret Örgütü’nün ABD’nin, ulusal şampiyonunu sübvanse etmekle suçlu olduğuna karar verdiği bu yılın başlarından beri yapılıyordu. Bu, Trump’ın geniş bir Avrupa mal yelpazesine (yalnızca Airbus’lara değil) gümrük vergileri uyguladığı geçen yıldan bu yana AB’nin Airbus’a yaptığı yasadışı yardıma karşı WTO’nun verdiği kararın sonrasında geldi.

AB’nin eylemiyle birlikte bu özel anlaşmazlık şimdi eşitlendi. Lakin AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, bunun karşılıklı gerginliği azaltmanın koreografisini kolaylaştırdığına işaret etti:

Dombrovskis toplantı evvelsinde verdiği brifingde, “tabiki müzakere edilmiş bir çözüme açığız” dedi. “Bizim, her iki tarafın da vergilerini geri çekmesi ve müzakereci bir çözümle ilerleme önerimiz tabiki hala bir alternatif olarak duruyor.”

Şu ana kadar çok barışçıl. Bu sayede Airbus ve Boeing’in geleneksel lobi gücünün bu gerginliği azaltmaya izin verip vermeyeceği hala belli değil. Her iki şirket de pandemiden ağır zarara uğradı ve ülkeler arası hava yolculuğunun evvelki ivmesini geri kazanacağına dair şüphelerin ortasında hem mevcut üretimi hem de uzun vadeli görünümlerini düşürdü. İkisi de en büyük rakibinin paçayı sıyırmasını istemeyecektir ve her ikisi de yüksek kaliteli binlerce imalat işinin tehlikede olduğunu ikna edici bir biçimde savunabilir: Biden’in başkan yardımcısı olarak görev yaptığı evvelki Demokratik yönetim, Boeing’in argümanlarına sempati duymaktan daha fazlasını yapıyordu.

Airbus ve Boeing yatırımcılarının riski, iyileşme ve barış sağlama retoriğine kapılmalarıdır. Bunu azaltmak, misal verilecek olursa çelik ve alüminyum ithalatından ve bazı zaman stratejik olarak hayati önem taşıyan lüks arabalardan daha zor olacaktır. Lakin Airbus hissesinin Ocak ayındaki seviyesinden hala en az %40 düşük olması ve bazı zaman Boeing hissesinin daha da fazla düşmesi ile en azından riskler bundan sonra daha dengeli görünüyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.