Piyasanın gözü Merkez Bankası’nda: Uzmanlar güçlü faiz artırımı bekliyor

0

Geçen hafta Murat Uysal’ın görevden alınmasının sonrasında TCMB’nin yeni başkanı Naci Ağbal ilk açıklamasında fiyat istikrarı vurgusu yapmıştı. Berat Albayrak’ın istifasının sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine atanan Lütfi Elvan ise ilk açıklamasında mali disiplin ve enflasyon vurgusu yaptı.

Ekonomi kontrolündeki değişikliklerin sonrasında TCMB toplantısına ilişkin piyasa beklentileri biçimleniyor.

Faiz artırımı gelecek mi?

TCMB’den 475 baz puanlık faiz artışı bekleyen Goldman Sachs analistleri bu adımın yeni başkana kredibilite kazandıracağını savunuyorlar.

Societe Generale gelişen piyasalar stratejisti Phoenix Kalen politika faizinde 400 bp artış bekliyor. Kalen’e göre faiz koridoru yerine politika faizinin kullanılacağı bir fonlamaya geçilebilir.

TD Securities gelişen piyasalar strateji biriminin yöneticisi Cristian Maggio, TL’deki yükseliş ivmesinin korunabilmesi için politika faizinde en az 575 bp artırım olması gerektiğini düşünüyor.

Medley Global Advisors kıdemli analisti Nigel Rendell, 300 bp altındaki artırımların piyasada hayal kırıklığı yaratabileceğini sözlerine ekledi

Bu hafta yaşanan gelişmeler ile beraber hızla düşen Dolar/TL kuru, geçen haftaki 8.5153’lük kapanıştan kademeli olarak 7.7858’e kadar çekildi.

Para Politikası Kurulu (PPK) 19 Kasım Perşembe günü toplanacak. Mevcut durumda bankanın ağırlıklı ortalama fonlama faizi dün saygınlığıyla yüzde 14.36 oldu. Haftalık repo faizi yüzde 10.25, gecelik borç verme faizi yüzde 11.75 ve geç likidite penceresi (GLP) faizi yüzde 14.75 seviyesinde.

Bir evvelki toplantıda politika faizinde değişikliğe gitmeyen banka, GLP faizi ile gecelik borç verme faizi farkını 300 bp olarak belirlemişti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.