Piyasalar Aşı Rallisinin Ardından Karışık, Mcconnel Trump’a Arka Çıkıyor – Piyasalarda Neler Oluyor?

0

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Şiddetli bir risk ile yeniden fiyatlanan piyasalar sakinleşti. McConnel, Trump’ın yasal mücadelelerini destekliyor, AB teknoloji vergisi tehdidini yeniden canlandırıyor ve API stokları evvelsinde petrol rallisini sürdürüyor.

İşte 10 Kasım Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Küresel piyasalar sakin; tahviller yine zayıfladı

Pfizer’in, deneysel Covid-19 aşısının %90 üstünde etkin olduğunu duyurmasına karşılık riskin şiddetli biçimde yeniden fiyatlanmasının sonrasında küresel piyasalar sakinledi. Salgını kontrol altına almak için lüzumlu seviyenin epey üstünde olsa da bu duyuru, yapbozun önemli iki parçasını hala doğrulamadı: ilacın güvenli olup olmaması ve kişilerı ne kadar süre koruyacağı.

Düşen üretici fiyat aralıkları üzerine Çin piyasaları geriledi lakin döngüsel ve finansal hisselerin devam eden üstün performansları ile diğer Asya ve Avrupa piyasaları genellikle yüksekti. Euro Stoxx 50 sekiz ayın yükseğini gördü.

10 yıllık Alman ve ABD hazine verimleri gibi güvenli varlıklar, sırasıyla bir ve sekiz ayın en yüksek seviyelerini test etmeye devam etti.

2. McConnel Trump’ın yasal mücadelelerine arka çıkarken teşvik umutları sönüyor

Senato Lideri Mitch McConnell, Başkan Donald Trump’ın avukatlarının seçim sonucuna itiraz etme çabalarını destekledi.

Analistler bu hareketi, mevcut Kongre’nin son günlerinde mali bir teşvik paketi anlaşması olasılığını düşürmek olarak yorumladı.

Pazartesi günü ABD, California ve Texas ve New Mexico’daki artışlarla art arda dördüncü günde de 100.000 üstünde yeni vaka raporladı. California Valisi Gavin Newsom, yeniden açılış sürecinin bazı bölgelerde yavaşlayacağını sözlerine ekledi

590.000 üstündeki hastane başvuruları da bu yıl için yeni bir rekor kırmaya hazırlanıyor.

3. Borsalar karışık açılacak, değer hisselerine dönüş sürüyor

Pfizer sonrası rallinin yeniden değerlendirilmesi ile ABD borsaları karışık açılacak lakin döngüsel hisseler, pandemi sırasında en çok kazanan büyüme ve ivme isimlerini bariz bir biçimde geride bırakıyor.

Dow 192 puan artarken S&P 500 %0,3 ve Nasdaq %1,9 geriledi.

Piyasalar açıldığında ilgi çekebilecek hisse senetleri arasında sürpriz bir kayıp paylaştıktan sonra Pazartesi günü %20 üstünde düşüş yaşayan Beyond Meat de var.

En çok kazananlar, geçen hafta tahvil verimlerindeki büyük artış aracılığıyla kredi marjları devasa boyutlarda artması muhtemel olan finansallar oldu.

Rockwell, DR Horton ve Advanced Auto Parts piyasa evvelsinde rapor sunacaklar.

4. Avrupa Teknoloji devlerine yönelik vergi tehdidini yeniden canlandırdı

Avrupa Birliği, nasıl vergilendirileceğine dair ülkeler arası bir anlaşma yoksa dijital şirketlere yönelik yeni satış vergileri uygulama tehdidini yeniden canlandırarak yeni ABD yönetimi için engel koymaya devam etti.

Trump yönetimi, bu yılın başlarında Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) himayesinde yeni bir çerçeve anlaşması için çalışma hakkında çok yıllık bir zamandan uzaklaşmıştı.

Duyurudan bir gün evvel AB, Beoing’in ABD hükümetinden illegal destek aldığına dair WTO hükmüyle uyumlu olarak Boeing ve diğer ABD üreticilerine vergi uyguladı.

Salı günü Avrupa’da, Almanya’nın yoğun bakımdaki Covid-19 vaka sayısında yeni bir rekor paylaşması ile Alman ekonomik hissiyat endeksi art arda ikinci ayda düşüş yaşadı.

İngiltere iş kayıpları da aylık yeni bir rekor kırdı ve hükümetin ücret destek programının tükenmesi ile işsizlik oranı dört yılın yükseğini gördü.

5. Petrol rallisini genişletiyor; gözler API verilerinde

Covid-19 aşısının, dünya ekonomisinin yeniden açılma sürecinin beklenenden daha erken gerçekleşmesine imkan sağlayacağı umutları üzerine ham petrol fiyat aralıkları Pazartesi günkü artışları sürdürdü.

WTI %1,2 artarak 40,73 dolar olurken Brent %1,4 yükselişle 42,95 dolara ulaştı.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) haftalık ABD stok tahminlerini paylaşacak.

Azerbaycan ve Ermenistan’ın, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattındaki petrol akışına herhangi bir aksaklık tehdidini ortadan kaldırarak Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmalarında ateşkes yapmalarının pek tesiri görülmedi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.