Piyasalar aşı haberleriyle ralli yapıyor

0

Investing.com – Pfizer ile BioNTech, Covid-19 hastalığına karşı geliştirmekte olduğu potansiyel aşının virüse karşı %90 etkili olduğunu açıkladı. Pfizer’in Başkanı ve CEO’su, gelişmeyi bilim ve insanlık için harika bir gün olarak niteledi. BioNTech CEO’su ise daha evvelki aşıların yüzde 60-70 oranında etkili olması beklenirken “yüzde 90’dan fazla bir oranın inanılmaz” olduğunu sözlerine ekledi

Çin’de görülen ve tüm dünyaya yayılan Covid-19 hastalığında vaka sayısı 50 milyonu can kaybı da 1 milyon 250 bini geçti. Pfizer ile BioNTech tarafından açıklanan aşı haberi, salgının kontrol altına alınabileceği umutlarını artırdı.

Aşı haberinin sonrasında tüm dünya endeksleri yükselişe geçti, petrol %8 değer kazanırken altın %2 değer kaybetti. Son saatte Brent 43 dolar seviyesine doğru yükselirken ons 1.920 dolar seviyesine geriledi. BİST 100 kazancını %3 üzerine çıkararak 1.230 puana yükseldi. USD/TRY 8,03 seviyesinden işlem görürken gram altın, ons ve dolar kurundaki düşüşle günlük kaybını %7,5’e çıkardı, fiyat 495 TL’ye indi.

Yazar: Necdet Erginsoy

Leave A Reply

Your email address will not be published.