Pfizer ve BioNTech: “COVID-19 aşısı %90’dan daha fazla etkili”

0

Michael Erman / Julie Steenhuysen

9 Kasım (Reuters) – Pfizer Inc (NYSE:PFE) PFE.N , deneysel aşısının, araştırmadan elde edilen ilk verilere dayanarak COVID-19’u önlemede %90’dan fazla etkili olduğunu açıkladı.

Bu açıklama dünya ekonomisi ve günlük hayatı alt üst eden ve 1 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan hastalığa karşı mücadelede büyük bir zafer niteliğinde.

Pfizer ve Alman ortağı BioNTech SE BNTX.O , koronavirüs aşısının büyük ölçekli klinik denemesinden başarılı verileri gösteren ilk ilaç üreticileri. Şirketler şu ana kadar ciddi bir güvenlik kaygısi bulamadıklarını ve bu ayın sonlarında, ABD acil durum kullanım ytesiri almayı beklediklerini belirttiler.

Yetki verilirse, aşı dozlarının sayısı ilk etaptasınırlı olacak. Aşının ne kadar süre koruma sağlayacağı da dahil olmak üzere pek çok soru işareti var. Lakin , yeni koronavirüse karşı geliştirilmekte olan diğer aşıların da etkili olabileceği hakkında umut veriyor.

Pfizer’in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Albert Bourla yaptığı açıklamada, “Bugün bilim ve insanlık için harika bir gün. Enfeksiyon oranları yeni rekorlar kırarken, hastaneler aşırı kapasiteye yaklaşırken ve ekonomiler açılmakta zorlanırken dünyanın buna en çok ihtiyaç duyduğu bir zamanda aşı geliştirme programımızda kritik dönüm noktasına ulaşıyoruz.” dedi.

Haberi çeviren: Canan Sevgili
Redaksiyon: Ebru Tuncay

Leave A Reply

Your email address will not be published.