Pfizer-BioNTech koronavirüs aşısının dağıtımı “Noel’den önce” başlayabilir

0
  • Pfizer: “Aşıların tesiri farklı yaş ve etnik gruplarda tutarlı.”
  • Aşının risk altında olan 65 yaş üstü etkinliği %94’ün üstünde.
  • Depolama güçlükleriyle aşının seri dağıtımı aylar sürebilir.

Michael Erman / Ludwig Burger

19 Kasım (Reuters) – ABD’li ilaç firması Pfizer Inc (NYSE:PFE) PFE.N ve Alman BioNTech 22UAy.DE firması, COVID-19 aşısının %95 etkililik oranına sahip olduğunu ve hiçbir ciddi yan tesiri olmadığını gösteren son aşama testlerinden sonra aşının Avrupa ve ABD’deki acil kullanım izinlerini gelecek ay alabilirler.

Geliştirilen aşının etkililiğinin farklı yaş ve etnik gruplar yönünden tutarlı olduğu görüldü. Koronavirüsün yaşlıları ve siyahiler gibi belli grupları orantısız biçimde ters olarak etkilediği düşünüldüğünde aşının farklı demografik gruplar için etkililiğinin tutarlı olması umut verici olarak görülüyor.

BioNTech CEO’su Uğur Şahin’in Reuters TV’ye yaptığı açıklamaya göre Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi Aralık ayı ortası gibi aşıya acil durum kullanım izni verebilir. Şahin, Avrupa Birliği’nin ise koşullu onayı Aralık ayının ortasından sonra verebileceğini açıkladı.

Şahin, “Eğer her şey yolunda giderse aşının onayını Aralık ayının ortasından sonra alabileceğimizi ve dağıtıma Noel’den evvel başlayabileceğimizi tahmin ediyorum. Lakin (bunun olması için) her şeyin gerçekten olumlu gitmesi gerekiyor.” dedi.

Haberi çeviren: Oben Mumcuoglu
Redaksiyon: Birsen Altaylı

Leave A Reply

Your email address will not be published.