Petrol, Son Aşının Yarattığı Pozitif Hava ile Yükseliyor

0

Yazar: Adam Claringbull

Investing.com – Birkaç aşı üreticisinin, ilerleme hakkında olumlu bilgiler vermesi ile petrol Asya’da Salı günü yükseldi. Moderna Inc’in (NASDAQ:MRNA) mRNA-1273 ve Pfizer Inc (NYSE:PFE) ile BioNTech (F:22UAy) ortaklığında geliştirilen BNT162b aşılarıyla ilgili bilgiler aktarıldı ve Covid-19 salgınının biteceğine dair iyimserlik arttı. Moderna’nın aşısı Pfizer’e göre daha etkili ve daha iyi saklama koşullarına sahip.

Brent %0,25 artışla 44,09 dolar olurken WTI %0,60 yükselişle 41,59 dolara ulaştı.

Yatırımcılar, gelecek yıl talepte artış olacağına dair umutlanırken petrol aşıyla ilgili yeni haberler üzerine değer kazanıyor. Enerji sektörü, büyük aşı üreticilerinin yayınladığı etkinlik ve depolama verileri üzerine geçen hafta %23 üstünde sıçrama yaşadı.

Geçen hafta Pzifer/BioNTech, Moderna, CureVac NV (NASDAQ:CVAC), Sanofi SA (PA:SASY)/GlaxoSmithKline (LON:GSK) ve Johnson & Johnson (NYSE:JNJ) Covid-19 aşılarının durumuna ilişkin detaylar yayınladı. Moderna’nın aşısı etkinlik oranı (%94,5) ve depolama ve taşıma hakkında – lüzumlu sıcaklığın herkes tarafından bilinen bir medikal yahut ev buzdolabına ortalama olduğu bildirildi – Pfizer/BioNtech’e (%90) göre daha avantajlı.

Axi’de kıdemli küresel piyasalar stratejisti Stephen Innes, “ekonomik toparlanmayı değerlendirirsek … yüksek etkinlik oranına sahip birçok aşının yolda olması ile özellikle de petrol piyasalarının gözünden, 2021’nin ilerleyen zamanlarında hareketliliğin pandemi evvelsi seviyelere dönmesi için yüksek bir ihtimal var” dedi.

Boğa hissiyatı destekleyen bir gelişme de OPEC+’nın mevcut arz kesintilerini en az üç ay daha uzatacağına dair beklentiler. OPEC+ bugün Ortak Bakanlıklar İzleme Komitesi toplantısı yapacak ve sonrasında 30 Kasım’da 180. OPEC Konferansı toplantısı ile 1 Aralık’ta OPEC ve OPEC dışı 12. Bakanlıklar Toplantısı gerçekleşecek. Grubun Ortak Teknik Komitesi Pazartesi günü toplandı.

Fiyat aralıkları destekleyen diğer şey de Çin’den gelen son talep haberleri oldu. Ekim ayında ülkede şuana dekki en yüksek ham petrol üretimi görüldü, bu da Asya’nın süper güç ekonomisinde süratli bir toparlanma yaşandığinı gösterdi.

Bernstein Energy analistleri, “Çin’deki petrol talebi, Covid-19 evvelsi seviyeleri aşıyor ki bu da petrol talebinin kalıcı bir zarar görmediğini gösteriyor” dedi. “Bu, çalışma verileri ile uyumlu ve Covid-19 daha sonra bu krizden başarılı bir biçimde çıkacak olan ülkeler için talep davranışlardaki değişimden dolayı petrol talebinde yapısal bir zarar olmadığı görüşünü destekliyor.”

Yatırımcılar şimdi Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ham petrol verilerini bekliyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.