Petrol %10 ve TL %5 primle günün yıldızları oldu

0

Investing.com –  Oldukça hareketli başlayan haftada öne çıkan gelişmeler nelerdi?

Küresel piyasalarda aşı haberleriyle yükselişler hızlandı. Çin’de başlayan ve dünyaya yayılarak 1 milyondan fazla insanın yaşamını yitirmesine neden olan covid-19 hastalığında karşı hazırlanan aşının karşı %90 etkili olduğunu açıklandı. Pfizer’in Başkanı ve CEO’su, gelişmeyi bilim ve insanlık için harika bir gün olarak niteledi. BioNTech CEO’su ise daha evvelki aşıların yüzde 60-70 oranında etkili olması beklenirken “yüzde 90’dan fazla bir oranın inanılmaz” olduğunu sözlerine ekledi Aşı adayının 6 ülkede 43 bin 538 kişi üstünde test edildiği belirtilen açıklamada, denemelerde şuana dek ciddi bir güvenlik kaygısi ortaya çıkmadığı vurgulandı.

Aşı haberleriyle tüm dünya borsalarında yükseliş hızlanırken Avrupa endeksleri %5 üstünde primlendi. Aşı haberlerinin sonrasında DSÖ Avrupa Direktörü: Büyük olasılıkla aşı bu kışa yetişmeyecek. Umarım gelecek yılın ortalarına hazır olur. Dünya Sağlık Örgütü çabaları organize etmek için görülmemiş bir hızla çalışıyor. Ama asıl konu üretilecek aşıya eşit ve adil olarak ulaşımın sağlanması. Özellikle fakir ve tehlike altındaki kişiler yönünden.” açıklamasını yaparken İngiltere Başbakanı Johnson’ın sözcüsü ise “Aşı çalışmalarından gelen haberler umut verici, lakin bunların kesin sonuçlar olmadığını hatırlamamız lüzumlu” açıklamasını yaptı. Lakin yükselişe geçen endekslerdeki ralli hız kesmedi.

-Endekslerle birlikte en süratli yükselişi petrol gösterdi. Brent %10 yükselişle 43.50$ seviyesini aştı.

Ons altın1,965$ seviyesine çıkarak 16 Eylül sonrası zirveyi görmesinin sonrasında %4 kayıpla 1,875$ seviyesine geriledi.

Gümüş %5,5 kayıpla 24.23$ seviyesine geriledi.

-Küresel belirsizliği ölçen VIX Endeksi bugün %5 gerileyerek Ağustos ayı sonrası en düşük seviyeye geriledi.

-Risk iştahının artmasıyla güvenli varlıklarda yaşanan düşüşe Japon yeni de tempo tuttu ve yen bugün dolar karşısında %1,5 değer kaybetti.

-Tüm gelişen ülke paralarının değer kazandığı işlem gününün yıldızı Türk Lirası oldu. TL, yeni başkan ve faiz artırımı beklentileri ile bugün gün içinde dolar karşısında %6 değer kazandı ve kur 8,0 seviyesi altını test etti. CDS tarafında da 500 bp altına gerileme olurken BİST 100 hem iç hem de küresel haber alkışıyla bugün %3,5 primle 1.235 puana çıktı, bu seviye Şubat sonrası en yüksek seviye oldu. BİST Bankalar da ise günlük kâr %7’yi aştı.

Yurt içinde gözler toplantısı süren MGK’da ve Albayrak’ın istifasına dair yetkililerden açıklama bekleniyor.

Yazar: Deniz Engin

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.