Perakende Kazançları, Shelton’ın Fed Bozgunu ve Konut Verileri – Piyasalarda Neler Oluyor?

0

Yazar: Geoffrey Smith

Investing.com – Federal Havacılık İdaresi (FAA) Boeing (NYSE:BA) 737 MAX’ı tekrar uçması için temize çıkarmaya hazırlanıyor. Donald Trump’ın Fed yönetim kuruluna gösterdiği aday Senato desteğini alamadı; Lowe’s, Target (NYSE:TGT), TJX (NYSE:TJX) ve Nvidia (NASDAQ:NVDA) kârlarını raporlayacak; konut başlangıçları ve inşaat izinleri yayınlanacak ve ABD hükümeti haftalık petrol stokları raporunu paylaşacak.

İşte 18 Kasım Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Shelton’ın Fed adaylığı engele takıldı

Başkan Donald Trump’ın Fed yönetim kurulu için seçtiği Judy Shelton, adaylığı için tam oy alacak desteği göremedi. Bu olay, Cumhuriyetçi Parti’nin görevden ayrılacak olan Başkan Trump’a mesafe koymaya başlamasının işareti olarak alındı.

Birçok GOP Senatörünün Shelton’ı desteklemeyi reddetmesinin sonrasında adaylığına yönelik son bir çağrıyı zamanlamak için yapılan usulen bir oylama başarısız oldu.

Bu gelişme, ayın başındaki seçim sonucuna karşı çıkmak için Trump’ın avukatlarının uzayan başarısızlık listesiyle aynı zamanda yaşandı. Trump’ın avukatlarının getirdiği 24 öneriden yalnızca biri, değişik eyalet mahkemeleri tarafından kabul edilirken bazı avukatları Trump’ın iddialarını takip etmek yerine görevlerinden istifa etti.

Başkan Sosyal paylaşım sitesi Sosyal paylaşım sitesi Twitter aracılığı ile seçimde hile iddialarını sürdürdü ve Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı Müdürü olan ve geçen hafta seçimin doğruluğunu teyit etmiş olan Cumhuriyetçi Chris Krebs’i kovdu.

2. Boeing 737 MAX uçuşa dönmek üzere temize çıkacak

ABD düzenleyicileri, ortalama iki yıllık bir aradan sonra Boeing 737 MAX’ı tekrar uçmak üzere temize çıkarmaya hazırlanıyor. Boeing’in 2018 ve 2019’daki iki ölümcül kazasına kadar en çok para kazanan uçak, 20 ay evvelsine göre artık hemen hemen tanınmayan bir halde olan havacılık pazarına geri dönüyor.

Dünyanın dört bir yanından havayolları salgından evvel MAX’ın ve benzer Airbus serisinin siparişlerini vermek için sıraya girmişken şimdi bu siparişleri iptal etmek yahut ertelemek için ellerinden geleni yapıyorlar ve maliyetleri düşürmek için diğer uçaklarının çoğunu satıp geri kiralıyorlar.

Havayolu ve kiralama şirketleri, uçak siparişlerinin %10’undan fazlasını zaten iptal etti. Boeing, hizmet verememesinin ve kazaların, şimdiye kadar 20 milyar dolara mal olduğunu tahmin ediyor.

Değişik haber kaynaklarına göre FAA, uçuş hakkı emirlerini Çarşamba günü yayınlayacak.

3. Borsalar yüksek açılacak

ABD piyasaları hafif artış yaşayacak. Piyasa, aşıların gelecek yıl yaygın dağıtımına yönelik beklentilere karşı yükselen Covid-19 vakaları ile tartılırken yön bulmakta zorlanıyor.

Dow 30, tüketici harcamasında durgunluk olduğuna dair işaretlere karşılık temel endeks Salı günü yüzde yarım düştükten sonra 74 puan artış yaşadı.

Ekim ayı zayıf perakende satış verileri, konut satışları ile inşaat izinlerine olan ilgiyi artıracak. Konut piyasası, bu yıl şuana dek ekonomide münferit bir güç kaynağı oldu lakin mortgage oranlarının – bu yıl 100 bp civarında düştü – dibe vurmaya başlamasıyla zayıflayabilir.

S&P 500 %0,2 ve Nasdaw %0,3 yükseldi.

4. Perakende kârlar devam etmekte

Target, TJX ve Lowe’s (NYSE:LOW) raporları ile perakende kâr serisi devam etmekte. Target, hisse başına 1,60 dolar beklentisine kıyasla 2,79 dolar paylaşarak beklentileri önemli ölçüde aştı.

Lowe’s raporu beklentilerle uyumlu.

Çip üreticisi Nvidia kapanış sonrası raporlama yapacakken Trip.com da günün ilerleyen saatlerinde rapor sunacak.

5. OPEC+ üretim hakkında isteksiz olurken petrol stokları bekleniyor

ABD hükümeti geçen haftaya ait resmi petrol stokları raporunu yayınlayacak. Rapor, Salı günü paylaşılan Amerikan Petrol Enstitüsü raporunda gördüğümüz 4 milyon varil artış okuması için çapraz kontrol olacak.

WTI %1,2 yükselerek 42,16 dolar olurken Brent %1,2 artışla 44,30 dolara ulaştı. OPEC+’nın gelecek yılın başında yapmayı planladığı üretim artışından vazgeçeceği düşüncesi ile API sayılarını göz ardı etti.

OPEC+’nın teknik uzman toplantısı, bazılarının umduğu gibi bakanlar için gelecek üretim politikasına dair net bir tavsiye veremedi lakin toplantının dili, pek çok insana grubun yeni bir bolluk riski hakkında temkinli olduğunu gösterdi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.