Paşinyan kimdir? Nikol Paşinyan kaç yaşında, nereli?

0

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan‘ın hayatı son dakika gelişmelerin sonrasında gündeme geldi. Paşinyan kimdir?Nikol Paşinyan kaç yaşında, nereli? İşte, Nikol Paşinyan hayatı ve biyografisi!

PAŞİNYAN KİMDİR?

Doğum tarihi: 1 Haziran 1975

Kaç yaşında: 45yaşında

Nereli: İcevan, Ermenistan

Nikol Vovayi Paşinya Ermeni siyasetçi, eski gazeteci ve editör. 8 Mayıs 2018’de Ermenistan başbakanı olarak göreve başlamıştır.

16 Ekim 2018’de görevinden istifa etmiştir. Son seçimlerde tekrar Başbakan seçilmiştir.

Ermenistan’ın en çok satan günlük liberal gazetesi Haykakan Zhamanak’ın editörlüğünü yaparken Robert Koçaryan ve Serj Sarkisyan hükümetlerine karşı son derece eleştirel bir tutum içerisinde olmuştur. Paşinyan, 1999’dan bu yana günlük basının baş editörü olarak, eski Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan ve eski Cumhurbaşkanı, Başbakan Serj Sarkisyan’ın hükümetlerine karşı çıkan değişik hareketlerin söylemlerine önemli katkılarda bulunmuştur ve cumhurbaşkanlığını, Paşinyan ve muhalefet gayri meşru addederek reddetmiştir. 2000 senesinde Haykakan Zhamanak’ın baş editörü iken, farklı kişilera karşı karalama ve iftira suçundan mahkûm edildi.

Paşinyan, 2008 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Levon Ter-Petrosyan’ı destekledi.[5] Seçimi izleyen günlerde ölümcül huzursuzluğun hemen sonrasında saklandı; Ermeni polisi tarafından cinayet ve kitleyi kargaşalığa sevk etmek iddiaları hakkında aranıyordu. Haziran 2009’da gizlendiği yerden çıktı ve kendini polise teslim etti. Mayıs 2011’de hapis cezasına çarptırıldıktan ortalama iki yıl sonra birçok siyasi tutukluya af çıkarılmasından sonra serbest bırakıldı.

Eski Ermenistan Cumhurbaşkanı Levon Ter-Petrosyan liderliğindeki muhalefet hareketi olan Ermeni Ulusal Kongresi’nin ileri gelen üyelerinden biriydi. 6 Mayıs 2012’de Ermenistan Ulusal Meclisi’ne seçildi. Başbakan Serj Sarkisyan ve hükümetini istifaya zorlayan 2018 Ermenistan protestolarının lideri oldu. 1 Mayıs 2018’de yapılan ilk oylamada başbakan seçilemedi lakin 8 Mayıs’ta ikinci oylamada Ermenistan başbakanı seçildi.

Dağlık Karabağ sorunu meselesinde, Paşinyan devamlı olarak “Ermeni politik düşüncesine hakim olan Dağlık Karabağ’ın aynı sert tutumuna” bağlı kalmaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.