Pandemi Döneminde Bütçe Nasıl Yapılmalıdır?

0

Son dönemlerde ülkemizde ve dünyada hızla yayılmakta olan korona virüs salgını nedeniyle pek çok kişi ekonomik anlamda zor zamanlar yaşamaya başladı. Özellikle kendi işletmesi bulunan ve geliri bulunmayan kişiler son derece mağdur oldular. Pandemi süreci gibi önü görülemeyen ve belli bir süresi bulunmayan zamanlarda bütçelerin ayarlanması ve harcamalara dikkat edilmesi çok önemlidir. Önü görülemeyen bu zor günlerde doğru yapılan bütçe planlamaları maddi anlamda zorluklar yaşamadan bu süreçten çıkmanıza yardımcı olabilir. Her ay devlet tarafından belli miktarda maaşı bulunmayan veya küçük işletme sahibi olan kişiler son zamanlarda yaşanan karantina sürecinden dolayı kazanç sağlayamıyorlar. Ancak ellerinde bulunan bütçeyi en iyi şekilde değerlendirerek en az zararla bu zorlu süreci atlatabilirler. İlk olarak yapılması gereken birikimlerinizi korumaya yönelik davranmak ve gereksiz olan harcamalardan kaçınmaktır. Yalnızca tek bir plan yerine birden fazla bütçe planlaması yapmanız da çok önemlidir.

Gereksiz Harcamalardan Kaçınmalısınız

Pandemi süreci boyunca pek çok dükkân, işletme ve iş yerlerinin kapanmış olması aynı zamanda işsizlik oranlarındaki artışı da beraberinde getirdi. İşsizlikle baş başa kalan kişiler en iyi şekilde ellerindeki parayı değerlendirmeyi ve birikimlerini korumayı istiyorlar. Bütçe planı yaparken en önemli noktalardan bir tanesi gereksiz harcamalardan kaçınmaktır. Almak istediğiniz şeylerin gerçekten ihtiyaç mı yoksa istek mi olduğunu ayırt edebilmeli ve buna yönelik harcamalar yapmaya özen göstermelisiniz. Bu sayede harcamalarınızı kontrol altına almaya başlayabilirsiniz. Küçük işletme sahibi olan veya esnaf olan kişilerin geçmişten bu zamana kadar kazandıklarını ve birikimlerini korumaları çok önemlidir. Pandemi sürecinde herhangi bir kazanç sahibi olamamaları nedeniyle ellerindeki daha da iyi korumaları gerekiyor. Bu nedenle gereksiz ödenen kiralar, teknolojik aletlere harcanan paralar gibi gerekli olmayan ödemeleri en aza indirmek sonu belli olmayan bu süreçte birikimlerini korumak için çok iyi bir başlangıç olabilir. Pandemi sürecinin ardından kendi işletmelerine sahip olan kişilerin yeniden işlerinin başına geçebilmeleri için sermayelerini korumaları çok önemlidir. Özellikle böyle bir süreçte elinizdeki sermayeleri tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Birden Fazla Olasılığı Düşünerek Plan Yapmalısınız

Önünü görmekte zorlandığımız Pandemi sürecinde gelecekle ilgili planlarımız tamamen farklılaştı ve ilerleyen dönemlerde ne olacağı hakkında herhangi bir fikir sahibi olamaz duruma geldik. Bu nedenle gelecekle ilgili planlar yaparken yalnızca tek bir ihtimali düşünerek hareket etmek doğru bir karar olmaz. Birçok farklı senaryo düşünülmeli ve her birinin sonucu hesaplanmalıdır. Bütçe planlaması sırasında farklı sonuçlara göre yapılacak olan şeyler ve ayrılacak olan para ayarlanmalıdır. Bu sayede belirsizlik içerisinde olan gelecek planlarımız her türlü olağanüstü duruma hazır şekilde hazırlanmış olur. Pandemi sürecinde elimizdeki birikimleri korumak için bütçe planlaması yapmak çok önemlidir. Pandemi süreci belirsiz bir süreç olduğu için her zaman dilimine uygun bir bütçe planlaması yapmak ve bu durumu en az zarar görecek şekilde yönetmek son derece önemlidir. birden fazla olasılık düşülmesi ve buna yönelik planlamalar yapılması olumsuz sonuçlar yaşamanızı engelleyebilir.

İleri Görüşlü Davranmalısınız

Pandemi sürecinde bütçe planlaması için yapmanız gereken birden fazla öneri bulunurken en önemli noktalardan bir tanesi attığınız adımların sonuçlarını planlayabilmek ve sonuçlarını görebilmenizdir. Bu nedenle bütçe planlaması yaparken birden fazla olasılığı göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Ancak olasılıkları iyi hesaplamak ve Pandemi sürecinin gidişatını tahmin edebilmeniz bu süreçten çok az zararla çıkmanızı sağlar. Bunun için yapmanız gereken gündemi yakından takip etmek ve süreci en iyi şekilde takip edebilmekten geçer. Süreci iyi takip eden kişiler çok daha doğru tahminler yapabilir ve bu sayede gelecekle ilgili planlarını da bu doğrultuda düzenleyebilir. Yapılan planlar yapılan gün ki gibi kalmamalıdır. Olaylar ve içerisinde bulunan koşullar değiştikçe mutlaka planlarda da güncelleme yapılmalıdır. Bu sayede bütçenizi içerisinde bulunduğunuz zamana göre planmış olacağınız için birikimlerinizi ve sermayenizi kolaylıkla koruyabilir ve ciddi zararlar yaşamazsınız.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.