Önümüzdeki aylar “zorlu” geçebilir – Fed Başkanı Powell

0

WASHINGTON, 13 Kasım (Reuters) – ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, etkili bir koronavirüs aşısı olasılığının artmasının önümüzdeki aylarda ekonomi için iyi bir haber olduğunu lakin COVID-19 hastalığı kontrolsüz biçimde yayılmaya devam ettiği için yakın vadeli risklerin devam ettiğini sözlerine ekledi

Powell online Avrupa Merkez Bankası (ECB) forumuna yaptığı açıklamada, “Bu, orta vadede kesinlikle iyi ve tatminiyet verici bir haber. Lakin bizim açımızdan, haberlerin özellikle kısa vadede ekonominin seyri üstündeki etkilerini güvenle değerlendirmek için hala çok erken. … Önümüzdeki birkaç ay zorlu geçebilir” dedi.

Powell aylardır yaptığı gibi, hem Fed’den, hem de Kongre’den daha fazla mali canlandırma adımı şeklinde daha çok eyleme ihtiyaç duyulacağı yönündeki görüşünü tekrarladı.

Powell işsizlik oranı daha da düştükten sonra bile, bazı işçilerin değişen bir ekonomide iş bulmak için yardıma ihtiyaç duymaya devam edeceğini sözlerine ekledi Powell bunun yanısıra sonuçta pandeminin ekonominin uzun vadeli üretim kapasitesine zarar vereceğinden kaygılendiğini ifade etti.

(Haberi bildiren Howard Schneider, Ann Saphir, Dan Burns; Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Ceyda Çağlayan)

Leave A Reply

Your email address will not be published.