Öğrenci Kredisi Veren Bankalar

0

Öğrenci Kredisi Veren Bankalar

Öğrencilerin kredi alabilecekleri bankalar arasında Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası ve Vakıflar Bankası tarafından verilmektedir. Öğrenci kredisi olarak da bilinen bu kredi türünde bireysel ihtiyaç kredisi başlığı altında kredi alınabilmektedir. Öğrenci kredisi alabilmek için belirlenen tek şart üniversite öğrencisi olmaktır. Bu sebeple başvuru sahibinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Öğrenciye kredi veren birçok banka bulunmaktadır ancak aktif bir hesabın bulunduğu bankadan alınması daha kolay bir işlemdir. Öğrenciye kredi veren birçok bankada bulunmaktadır.

Öğrencinin Kredi Alabileceği Bankalar

Öğrencinin kredi alabileceği birçok banka bulunmaktadır. Gerekli şartları yerine getiren öğrenciler, bireysel kredi adı altında ihtiyaç kredisi ya da eğitim kredisi alabilmektedir. Öğrenciye kredi veren bankaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • İş Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Türk Ekonomi Bankası
 • Odeabank
 • Finans Bank
 • QNB Finans Bank
 • Vakıflar Bankası
 • Akbank gibi bankalar öğrenciye kredi veren bankalar arasında yer almaktadır.

Öğrenciye Kredi Veren Bankaların Şartları

Öğrenciye kredi veren bankalar düzenli bir gelir olduğunu kanıtlayan belge istemektedirler. Bu gelir belgesi özel ya da kamu kurumları aracılığı ile alınan burslar da gösterilebilmektedir. Öğrenciye kredi veren bankaların şartları arasında 18 yaş kuralı bulunmaktadır. 18 yaşını dolduran kişiler bankalardan aktif hesap açabilir ve kredi başvurusunda bulunabilir. Bir diğer şart ise kişinin üniversite öğrencisi olmasıdır.

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar

Kredi başvuru evrakları ile başvuru yapılması gerekmektedir. Bu evraklar ile ilgili bankaya giderek başvuru yapılması gerekmektedir. Kredi başvurusu için gerekli evrakları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Öğrenci belgesi
 • Gelir durumunu gösteren belge
 • İkametgah belgesi
 • Kredi notunun düşük olmaması ve bankalar tarafından daha önce kara listeye düşürülmemiş olması gerekmektedir.

Öğrenci Kredisi ve Ziraat Bankası

Ziraat Bankası öğrenci kredisine 48 aylık vade süresi uygulamaktadır. Ayrıca 10 bin Türk Lirasına kadar da kredi verebilmektedir. Ziraat Bankasının öğrenciler için sunduğu kredi için belirlediği faiz oranı ise yüze 1,26 olarak kararlaştırılmıştır. Öğrenci kredisine Ziraat Bankasında aktif hesabı bulunan kişiler internet bankacılığı, mobil bankacılık ve telefon bankacılığı aracılığı ile kullanılmaktadır. Ayrıca müşteri hizmetlerini arayarak da başvuru yapılabilmektedir. Ön başvurudan sonra evrak teslimi için Ziraat Bankası şubesine gidilmesi gerekmektedir.

Öğrenci Kredisi Veren Banka: Türkiye İş Bankası

Türkiye İş Bankası, öğrencilere kredi veren bir bankadır. Uygun faiz oranları ile kredi vermektedir ve geri ödeme planını aylık gelir durumuna göre planlamaktadır. Türkiye İş Bankası öğrencilere 5 bin Türk Lirasına kadar kredi verebilmektedir. 5 bin Türk Lirası için yüzde 1,27’lik bir faiz oranı uygulamaktadır. Türkiye İş Bankasının sunduğu bu 5 bin Türk Lirası için 36 aylık vade seçeneği sunmaktadır.

Öğrenciye Kredi Veren Banka: Odeabank

Odeabank öğrencilere kredi veren bir bankadır ve bu kredi için yüzde 1,29’luk bir faiz oranı uygulamaktadır. Odeabank öğrencilere verdiğini kredinin alt limitini 3 bin Türk Lirası ve üst limitini ise 10 bin Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Öğrenciye kredi veren bir banka olan Odeabank’ın kredi başvuruları SMS aracılığı ile yapılabilmektedir. Müşteri hizmetlerini arayarak da öğrenci kredisi için başvuru yapılabilmektedir. Odeabank uygun ödeme koşulları ve vade imkanı sunarak kredilerini vermektedir. Odeabank kredi başvurusu için 8444’e NAKIT yazarak Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası yazılarak gönderilmesi gerekmektedir. İş Bankası öğrenci kredisi almak için aktif bir hesabı bulunan kişiler internet bankacılığını ve mobil bankacılığını başvuru kanalı olarak kullanabilirler.

Leave A Reply

Your email address will not be published.