Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Naci Ağbal, hızlı başladı! Artık 7 gün 24 saat EFT yapılabilecek

0

Bankalar arası para transferi (EFT) için mesai saatlerini beklemeye son. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni bir ödeme sistemini hizmete açmak üzere hazırlıklarını tamamladığını açıkladı.

Habertürk’te yer alan habere göre; Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) olarak isimlendirilen bu yeni sistemle vatandaşların, farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebileceği vurgulandı. Böylece farklı bankalardaki hesaplar arasındaki para transferinde (EFT) saat 17.00 sınırı kalkacak, 7/24 para transferi dönemi başlayacak.

“KISA BİR ZAMAN İÇERİSİNDE”

TCMB’nin resmi internet sitesinden yapılan duyuruda, FAST Sisteminin, 18 Aralık‘tan bu yana pilot uygulama olarak hizmete alınmasının ve kademeli bir biçimde vatandaşların kullanımına açılmasının planlandığı aktarılan açıklamada, “Sistemin kısa bir zaman içerisinde tüm finansal kuruluşları kapsayacak biçimde yaygınlaşması hedeflenmektedir.” denildi.

Açıklamada, FAST Sistemi’yle beraber ödemelerin telefon numarası, kimlik numarası yahut e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak daha kolay bir biçimde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi’nin de vatandaşların kullanımına sunulacağı belirtilerek, şunlar belirtildi:

“Böylece, TCMB’nin ülkemiz perakende ödeme sistemleri altyapısını, yenilikçi finansal teknolojileri ve iş yapış metodlarıni destekleyecek biçimde daha da ilerletmeye yönelik çalışmalarında mühim bir adımı tamamlanmış olacaktır. Ödemeler bölgesindeki temel altyapıyı güçlendirecek bu gelişmelerin, yenilikçi finansal teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayarak, dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda yer alacağı değerlendirilmektedir.”

HANGİ BANKALAR ‘FAST’I KULLANACAK?

Türkiye İş Bankası, TCMB’nin 18 Aralık 2020’den bu yana pilot uygulama olarak başlatacağı anlık ödeme sistemi olan FAST sisteminde “Kolay Adres” ile kullanıcılarına, uzun IBAN numaraları yerine cep mobil cihazı numarası, e-posta yahut TCKN gibi bilgileri kullanarak para transferlerini kolaylıkla gerçekleştirmelerini sağlayacağını açıkladı.

1000 TL’YE KADAR

1.000 TL’ye kadar para transferleri İşCep ve İnternet Şubesi kanalıyla yapılabilecek.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail Şimşek konuya ilişkin açıklamasında; “Artık dileyen herkes, hesabına cep mobil cihazı, e-posta yahut TCKN gibi bilgileri tanımlayan müşterilerimize, IBAN yerine Kolay Adres sistemine elde edilen bu kolay bilgileri kullanarak Fonların Anlık ve Sürekli Transferi yapısı üstünden çok daha kısa zamanda para transferi gerçekleştirebilecek” dedi.

Para transferindeki bu kolaylığın uzun IBAN numarasının eklenmesi, ezberlenmesi yahut hesap numarasının girilmesi gibi zorunlulukları ortadan kaldıracak, müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştıracağını söyleyen ”Şimşek Banka dışına yapılacak para transferleri de, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi aracılığıyla 7/24 dijital kanallarımızdan gerçekleştirilebilecek. Kişisel müşterilerimiz 2 Kasım 2020 tarihinden bu yana İşCep ve İnternet Şubemiz üstünden cep mobil cihazı ve e-posta gibi Kolay Adres bilgilerini tanımlayabilmeye başladılar, yakın zamanda ticari müşterilerimiz de bu uygulamayı kullanabilecekler. Kolay Adres ile para transferleri ise Fonların Anlık ve Sürekli Transferi’nin hayata geçmesi ile başlayacak.” diye konuştu.

“SÜRATLİ VE KOLAY”

Akbank da Merkez Bankası’nın 8 Ocak itibariyle sunacağı FAST sistemi ve Kolay Adres uygulaması ile kullanıcılarının IBAN yerine telefon numarası, kimlik numarası yahut e-posta bilgileri ile 7/24, süratli ve kolay para transferi yapılmasına imkan sağlayacağını açıkladı. Akbank Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tugal yaptığı açıklamada “Müşterilerimiz Akbank dijital kanallarından, güvenli bir biçimde ve saniyeler içerisinde Kolay Adres tanımlamalarını yapabiliyor. 8 Ocak 2020 tarihi itibariyle Kolay Adres ile para transferi işlemlerini 7/24, süratli ve güvenli bir biçimde yapabilecekler. Bu yenilikçi uygulama ile artık para transferleri için uzun IBAN numarasını paylaşma, kopyalamaya çalışma gibi zorluklar ortadan kalkıyor. Ödeme ekosisteminde başlayacak bu yeni dijital zamanda bizler de müşterilerimize tüm bu imkanları Akbank dijital kanallarından sunuyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.