Merkez Bankası’ndan likidite yönetimine ilişkin yeni karar: Borç verme faiz oranları yüzde 15’e yükseltildi

0

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), ‘Türk Lirası Likidite Yönetimine İlişkin Basın Duyurusu’ yayımladı. Buna göre Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini 4,75 puan artırarak yüzde 15’e yükseltti.

YALINLEŞMEYE GİDİLİYOR

Faizde yalınleşme adımına giden merkez, tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üstünden yapılmasına karar verildi.

Faiz artışı beklentileri 2 ile 5,75 puan arasında yer alırken, tahminlerin ortalaması 4,75 puandı. Merkez Bankası politika faizini eylül ayında iki yıl aradan sonra ilk kez artırmış, yüzde 8,25’ten yüzde 10,25’e yükseltmişti.

20-26 KASIM ARASINDA % 15 FAİZ ORANI

TCMB’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Para politikasının operasyonel çerçevesinin yalınleştirilmesi içerisinde Merkez Bankası tarafından hâlihazırda bir ay vadeli geleneksel yöntemli repo ihaleleri ve geç likidite penceresi imkânlarıyla sağlanan fonlama 20 Kasım 2020 tarihinden bu yana Merkez Bankası’nın temel para politikası aracı olan bir hafta vadeli repo miktar ihaleleriyle yapılmaya başlanacaktır. Likidite yönetimi çerçevesinde ikincil piyasa gecelik faiz oranlarında oluşabilecek oynaklığı sınırlandırmak ve likiditenin haftanın günlerine dengeli dağılımını sağlamak amaçlarıyla 20 Kasım 2020 tarihinden 26 Kasım 2020 tarihine kadar (bu tarihler dâhil olmak üzere) bir hafta süreyle gecelik borç verme faiz oranı politika faiz oranı olan %15 olarak uygulanacaktır.

GECELİK VADELİ REPO OLANAĞINDAN YARALANMA OLANAĞI

Yayımlanan duyurunun devamında şu ifadelere yer verildi

“Bankalar geçiş döneminde ve daha sonra ihtiyaç duymaları halinde Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası’nda gecelik vadede 17 Ağustos 2020 tarihinde geçerli olan borç alabilme limitleri dâhilinde ve BIST bünyesindeki Repo-Ters Repo ve Taahhütlü İşlemler Pazarlarında, Merkez Bankası borç verme faiz oranından borçlanabilecekler, likidite fazlalığı oluşması halinde ise limitsiz olarak Merkez Bankası borçlanma faiz oranından Merkez Bankasına borç verebileceklerdir. Bunun yanısıra, tüm bankalar HMVKŞ tarafından ihraç edilen TL cinsi kira sertifikası karşılığında, Merkez Bankası borç verme faiz oranı üstünden kotasyon metoduyle gerçekleştirilen gecelik vadeli repo imkânından yararlanabileceklerdir”

Leave A Reply

Your email address will not be published.