Merkez Bankasında görev değişikliği

0

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal’ın gece geç saatlerde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden alınıp yerine eski Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın atanması dünya çapında da yankılandı.

İngiliz Financial Times gazetesi, “TL’deki büyük değer kaybının sonrasında Erdoğan Merkez Bankası Başkanı’nı tasfiye etti” başlığını kullandı.

“GÖREV ZAMANI 4 YILDI AMA…”

TL’nin bu yıl dolar karşısındaki değer kaybının yüzde 30’u aştığını hatırlatan gazete, Uysal’ın normal görev zamanınin 4 yıl olduğunu lakin 16 ayda görevden alındığını, kararla ilgili herhangi bir gerekçenin açıklanmadığını aktardı.

Erdoğan’ın çift haneli enflasyona rağmen ekonomik büyümeyi teşvik için faizlerin düşük tutulmasını istediğini, Uysal’ın da TL’deki değer kaybına rağmen faizleri düşük tutmasının yatırımcılar tarafından eleştirilip “Erdoğan’a verilen taviz” olarak görüldüğünü söyleyen gazete, Uysal döneminde politika faizinin bir yılda yüzde 24’ten yüzde 8,5’a düşürüldüğüne, Eylül 2020’de ise TL’deki sert düşüşün sonrasında 200 baz puan yükselttiğine, lakin daha sonra politika faizi yerine diğer araçlarla sıkılaştırmaya gidildiğine işaret etti.

“KAYGILARI ARTIRABİLİR”

Sözcü’de yer alan habere göre Financial Times, Uysal’ın selefi Murat Çetinkaya’nın da faizleri düşürmediği gerekçesiyle Temmuz 2019’da yine Cumhurbaşkanı Kararı ile kovulduğunu hatırlattı ve şu ifadeleri kullandı:

“Son kovma kararı, normalde bağımsız olan merkez bankasındaki para politikasına Erdoğan’ın müdahalesiyle ilgili kaygıları büyük bir olasılıkla artıracaktır.”

BLOOMBERG: AĞBAL DAHA EVVEL MERKEZ BANKASI’NDA ÇALIŞMADI

ABD merkezli finans ajansı Bloomberg ise, Uysal’ın yerine göreve atanan Naci Ağbal’ın geçmişte Maliye Bakanlığı yaptığını lakin daha evvel hiç TCMB’de görev almadığını hatırlattı.

TL’de haftalardır devam eden değer kaybının sonrasında Uysal’ın görevden alındığını söyleyen Bloomberg, Uysal’ın görevde yalnızca bir yıldan biraz fazla kalabildiğine işaret etti.

Haberde “Uysal ağustos ayından bu yana faiz artışı ve arka kapı adımlarıyla borçlanma maliyetlerini artırıyordu ama TL için yeterli desteği sağlamakta ya da enflasyonu dizginlemekte başarısız oldu. Hedef yüzde 5 iken enflasyon çift hanelerde geziniyor” ifadeleri yer aldı.

“AĞBAL’IN RAHATSIZ POZİSYONU”

Ağbal’ın TL’yi istikrara kavuşturmak hakkındaki yatırımcı beklentileriyle Erdoğan’ın istekleri arasında denge kurmak gibi rahatsız bir pozisyonda kalacağını söyleyen ajans, Erdoğan’ın “faiz sebep enflasyon neticedir” inancına sahip olduğunu lakin dünya çapında merkez bankacıların çoğunun fikrinin aksi yönde olduğunu kaydetti.

Evvelki başkanın faizleri indirmek hakkında Erdoğan’ın isteklerini yerine getirmediği gerekçesiyle görevden alındığını hatırlatan Bloomberg, Uysal’un 9 toplantıda toplamda 1575 baz puan faiz indirdiğini ve Türkiye’yi dünya çapında enflasyondan arındırılmış borçlanma maliyetinde dünya çapında en düşük düzeydeki ülkeler arasına soktuğunu hatırlattı.

Faiz indirimlerinin salgın sırasında ekonomiye çok ihtiyaç duyulan desteği sağladığını lakin enflasyonu artırıp TL üstünde de baskı yarattığı belirtilen haberde, 8,57 ile dolar karşısında rekor düşük noktaya gerileyen TL’nin bu yıl dünya çapında dolar karşısında en kötü performans gösteren gelişen ülke para birimi olduğuna dikkat çekildi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.