Meğer yabancı yatırım bankaları TL’ye aşıkmış!

0

Citi ve Societe Generale, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada yeni bir ekonomi stratejisi izleneceğini ifade etmesi sonrası Türk Lirası hakkında pozitife döndüler.

Citi yaptığı değerlendirmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın para politikasında daha ortodoks bir duruş sinyalini verdiğini vurgulayarak, “Bu, Cumuhrbaşkanı’ndan duyduğumuz en şahin açıklamaydı ve dikkat göstermeyi hak ediyor” ifadelerini kullandı. Citi, Cumhurbaşkanı’nın bu şahin açıklamaları daha sonra Türk Lirası için daha evvel “ağırlığını azalt” olan tavsiyesini değiştirdi ve yüzde 1 “ağırlığını artır’a geçti.

Societe Generale de benzer değerlendirmelerde bulunarak Türk Lirası için hem ABD Doları hem de euro karşısında ‘al’ tavsiyesi verdi. Societe Geneale analisti Kalen yatırımcılara gönderdiği bilgi notunda, “Bu hafta süresince yaşananlar, Türkiye’nin daha ortodoks bir çerçeveye doğru geri dönme yönünde politika yapımında dramatik bir değişiklik yapmaya istekli olduğunu kanıt oluşturdu” dedi.

Kaynak: sabah.com.tr

Leave A Reply

Your email address will not be published.