MB’nin faiz kararı öncesinde dolar güne nasıl başladı?

0

Piyasaların merakla beklediği faiz günü geldi. Merkez Bankası, bugün gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısının sonrasında saat 14:00’de faiz kararını açıklayacak.

Ekonomi kontrolündeki değişim ve daha sonra oluşan güçlü faiz artışı beklentisiyle beraber döviz kurları yüzde 10’u aşan değer kayıpları yaşamıştı.

Bu hafta süresince faiz kararını beklerken 7,70 ve 9,15 seviyelerinde dengelenen dolar/TL ve euro/TL kuru, karar günü sabahına da aynı düzeyden başladı.

Piyasalarda görüşlerini paylaşan birçok finansal kuruluş ve uzman 450 baz puan civarında bir faiz artışına gidilmesini bekliyor.

Görüş bildirenlerin öngörüleri 200 baz puandan 700 baz puana kadar değişiklik gösteriyor.

Faiz kararına piyasaların muhtemel tepkileri

Faiz kararının dolar/TL kurları üstündeki olası etkilerini analiz eden Spinn Danışmanlık Kurucu Ortağı ve Ekonomist Özlem Derici Şengül tarafından hazırlanan bilgi notunda TCMB’den güçlü bir faiz artışı hamlesi gelmesiyle beraber dolar/TL’nin 7.50’lere doğru hareket etmesini bekliyor. Şengül’e göre, faiz artışı CDS’lerin daha da düşmesini birlikteinde getirebilir.

Şengül, son zamanlarda speküle edildiği gibi 150-200 baz puanlık bir faiz artışının ise yine 8.0’li seviyelerin önünü açmasını ve TCMB’ye olan güven kanalı üstünden orta vadede yine döviz piyasası ve ülke risk primi üstünde kırılganlık oluşturmasını bekliyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.