Martı Otel hisselerinde organize işlemler

0

Bir süredir Martı Otel hisselerinde anormal fiyat ve miktar hareketleri yaşanıyor. Yakın Madencilik ve Lojistik Sanayi Ticaret Limited Firması adına son günlerde Ömer Ozan Köksal sürekli işlem yapıyor. İlk zamanlar KAP’a yaptığı açıklamada görev olarak ‘Patron’ yazıyordu. Anlamayan yatırımcılar da firmasın patronu işlemleri yapıyor sanıyordu. Sonraları ‘Şirket sahibi’ diye yazdı.

Hisseleri sıfırlarken yaptığı açıklamada hiçbir şey yazmadı. Yakın Madencilik ve Lojistik Sanayi Ticaret Limited Firması, 2018 senesinde 100 bin lira sermaye ile Bandırma’da kurulmuş.

Borsa operasyonlarına başlamadan evvel 8 Ocak 2020 tarihinde sermaye 2 milyon 900 bin lira daha artırılarak 3 milyon liraya çıkarılmış. 21 Ocak 2020 tarihinde ise firmasın genel müdürü Mustafa Ali Öztaylan’ın görevi sona eriyor. İstanbul Ataşehir’de ikamet eden Ömer Ozan Köksal, müdürler kurulu başkanı oluyor. Yani tek söz sahibi patron konumuna geliyor.

İŞBİRLİĞİ YAPTIĞI BİR İSİM VAR MI?

Ve Martı Otelcilik hisselerini 1 lira seviyesinden toplamaya başlıyor Patron Ömer Ozan Köksal! Niye Martı Otel hissesi topluyor, şirkete yakın isimlerle bağlantısı mı var? Bir borsa oyuncusuyla işbirliği mi yapıyor? Bir operasyonda tercih edilen isim mi? Bilinmiyor. Çünkü, Martı Otel sürekli zarar açıklayan ve 165 milyon lira eksi özsermayeye sahip bir şirket. 120 milyon özsermayesinin tamamını kaybetmiş! Yıllardır finans kurumlarıyla borçlarını yapılandırmak istiyor lakin bir türlü bunu da başaramayan bir şirket Martı Otel. Hisselerinin defter değeri eksi…

HİSSELER ZİRVE YAPINCA SATIYOR

Tablo buyken, Patron Ömer Ozan Köksal, kademeli bir biçimde firmasın hisselerinin hemen hemen yüzde 10’una yakınını topluyor. O aldıkça hisseler artıyor, hisse yükseldikçe Ömer Ozan Köksal hisse alıyor. Bir anda hisseler adeta fırlıyor. Ekim ayı başında 1.20-30 seviyesinde olan hisseler 17 Ekim tarihinde 4 lirayı vuruyor. Ortalama yüzde 230 prim yapan hisseleri zirve fiyatlardan elden çıkaran Ömer Ozan Köksal KAP’a şu açıklamayı yapıyor:

“17/11/2020 – 17/11/2020 tarihinde MARTI OTEL İŞLETMELERİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 3,32 – 4,01 TL fiyat aralığından 0 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve/yahut 11.000.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi tarafımca/ortaklığımızca gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle beraber MARTI OTEL İŞLETMELERİ A.Ş. sermayesindeki paylarım/oy haklarım 17/11/2020 tarihi itibariyle %0 sınırına ulaşmıştır /aşmıştır/altına düşmüştür.”

HİSSELER SATILDIKTAN SONRA ŞİRKET ZARAR AÇIKLIYOR

Mali anlamda büyük sıkıntılar yaşayan eksi özsermayeli firmasın ortalama yüzde 10’unu bir limited şirket adına toplayan Ömer Ozan Köksal, hisseleri en zirveden satarak parayı cebe indiriyor. 17.11.2020 tarihinde Ömer Ozan Köksal hisselerini sattığını açıklıyor. Bir gün sonra yani ayın 18’inde şirket vergi dairesine 160 milyon zarar beyanında bulunduklarını açıklıyor. Ayın 20’sinde de 01.04.2020-30.09.2020 dönemine ait 6 aylık konsolide net dönem zararının 28 milyona ulaştığı şirket tarafından KAP’a bildiriliyor. Geçen yıl aynı zamanda zarar 16 milyon lira olduğu da aynı açıklamada bildiriliyor. Patron Köksal, sanki bu açıklamaların geleceğini biliyor ve bildirimler yapılmadan birkaç gün evvel hisseleri sıfırlıyor. Patron Köksal, operasyonu tamamlayınca da adeta hisseler çakılıyor ve 2.70’e kadar düşüyor.

Borsagündem.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.