Mantar Yetiştiriciliği Devlet Desteği

0

Mantar Yetiştiriciliği Devlet Desteği

Mantar yetiştirmek için devlet desteği almak son dönemlerin popüler mesleklerinden biri olan mantar yetiştiriciliği için yeterli sermayeye sahip olmayan girişimciler için oldukça önemli bir destek olmakla birlikte, devlet kurumları tarafından verilen bu kapsamlı destekler 2017 ve 2018 yılında ülke genelinde mantar yetiştiriciliğinin %30 oranında artmasının da kapısını açmıştır.

Mantar Yetiştiriciliği Devlet Desteği Kapsamı

Devlet tarafından verilen mantar yetiştiriciliği destekleri bu yönde üretim açısından adım atmak isteyen küçük sermaye sahiplerinin önemli gelirler elde edilmesini sağlarken, mantar yetiştiriciliğinin olması gerektiği gibi yapılması durumunda da kısa zamanda sonuç alınabilmesi de mümkün hale gelmektedir. Mantar yetiştiriciliği düşünülenin aksine kompakt bir meslek olarak göze çarparken;

 • Mantar yetiştiriciliğine hazırlık aşaması
 • Hangi tür mantarın nasıl yetiştirileceğinin öğrenilmesi
 • Hasadın toplanması
 • Hasadın paketlenmesi ve muhafaza edilmesi
 • Satışa uygun kanalların bulunması, konuyla alakalı pazar araştırmaları gibi ayrıntılar içermektedir.

Bu yönleriyle mantar yetiştiriciliği bir bütün olarak ele alınmalı, konuyla ilgili alınacak aksiyonlar da bu şekilde planlanmalıdır.

Mantar Türlerine Göre Verilen Devlet Teşvikleri

Türkiye’de hem yetiştiricilerin hem de tüketicilerin en çok tercih ettiği mantar türleri kültür mantarı, istiridye mantarı ve trüf mantarıdır. Kültür mantarı bu üç çeşit içerisinde en popüler mantar türü olmakla birlikte piyasada en çok rağbet gören mantar türüdür. Kültür mantarının hemen ardından gelen istiridye mantarı özellikle son dönemde popülerliği her geçen gün artan, bu yönde kurslar açılan mantar türü olarak ön plana çıkarken, trüf mantarı yetiştiriciliği ise üçüncü sırada gelmektedir. Trüf mantarı; kültür mantarı ve istiridye mantarına göre çok daha pahalı bir mantar türü olmakla birlikte bu özelliğiyle tercih alanları diğerlerine göre daha kısıtlıdır. Ancak trüf mantarının kırmızı ete göre dahi içerdiği yüksek protein bilgisinden de bahsetmek gerekmektedir.

Mantar Yetiştiriciliği Konusunda Verilen Devlet Destekleri

Ülkemizde mantar yetiştiriciliği konusunda verilen devlet desteklerinin en önemli ayağı TKDK mantar yetiştiriciliği destekleridir. TKDK mantar yetiştiriciliği destekleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı” adı altında 2014 yılında mevzuata eklenirken, ilgili tarihten bu yana kapsamı her geçen gün genişletilen destekler sayesinde mantar yetiştiriciliği ülkemizde popülerliği oldukça artan bir konuma gelmiştir. Bu yöndeki destekler;

 • Mantar yetiştiriciliği konusunda gerekli bölge seçiminin yapılması
 • Mantar yetiştiriciliği için gerekli ekipmanların satın alınması amacıyla verilmektedir.

TKDK mantar desteği 2018 şartları ise;

 • Mantar yetiştiriciliği alanının yerleşim sahalarının dışında olması
 • İlgili alanın en az 100 metrekare olması
 • Mantar yetiştiriciliği için yıllık yapılan üretim planlamasının en az 15 ton olması
 • Üç katlı ranza sistemi de dahil olmak üzere mevzuata uygun mantar yetiştiriciliği sistemlerinin kurulması
 • İşletmede en az bir adet termometre, sırt pompası, higrometre, vantilatör ve aspiratör gibi ekipmanların olması gerekmektedir.

Mantar yetiştiriciliği için 2018 yılında verilen devlet desteği tutarları maksimum 30 bin TL olurken, başvurular kişilerin ikametlerinin olduğu il ve ilçelerdeki Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri’ne yapılmaktadır. Yapılan başvurunun ardından müdürlüklerce işletmenin mantar yetiştiriciliğine uygun olup olmaması ve kullanılan ekipmanların mevzuata  uygunluğunun da tespit edilmesinin ardından mantar yetiştiriciliği hibe desteği süreci başlamaktadır. Hemen ardından mantar yetiştiriciliğiyle alakalı sertifikanın alınmış olması gerekmektedir. Sertifikalar belli dönemlerde en az 12 kişilik sınıflarda 190 saatlik eğitim sonucunda verilirken, ilgili sertifikaya sahip olunmaması durumunda devlet tarafından herhangi bir teşvik alınabilmesi de mümkün olmayacakken, bu yönde Tarım Kredi Kooperatifleri sürecin hızlandırılmasını sağlayabilmektedir. Ek olarak Ziraat Bankası tarafından ÇKS’ye kayıtlı çiftçilere verilen düşük faizli tarım kredileri kapsamına 2016 yılında mantar yetiştiriciliği de dahil edilmiştir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.