Malulen Emekli Nasıl Olunur?

Malulen Emekli Nasıl Olunur?

Malulen emekli olma şartları ülkemizde emeklilik için en çok sorulan sorulardan biri olurken; bu yönde;

  • Sürekli rapor aldığı için işveren tarafından istenen yükümlülükleri yerine getiremeyen,
  • Devamlı bir hastalığa sahip ya da herhangi bir ameliyat geçirdiği için işe devam edemeyen çalışanların hangi şartlarda ve nasıl emekli olacakları gibi tüm konular malulen emeklilik adı altında sorgulanabilirken, bu yönde kanuni olarak belirli dönemlerde çalışmalar yapıldığı da göze çarpmaktadır.

Malulen Emeklilik Detayları

Malulen emekli olabilmek için kanunda belirtilen en büyük etken yukarıda belirtilen nedenlerden biri ya da malulen emeklilik hastalıkları sonucunda en az %60 iş kaybının sağlanmış olması gerektiğidir. Bu oranın da sağlık kurulu raporuyla ibraz edilmesi olmazsa olmaz bir detaydır. Malulen emekli olmak için başvuruda bulunmak ve bu yönde rapor almak isteyen kişilerin öncelikle ikamet ettiği il ve ilçedeki SGK merkezlerine bu yönde başvurmaları gerekmektedir. Bu yönde SGK müdürlüklerine başvuran kişiler kurum tarafından bu konudaki yetkili hastanelere sevk edilmektedir. Burada malulen emekli olmak isteyen kişilerin SGK il müdürlüklerinden sevk almadan kendi başlarına hastanelere başvurması mümkün olmayacaktır. Bu detayın bir başka nedeni de kişilerin SGK’ya bu yönde yaptıkları ilk başvuruda hastaneye sevk edilmeden önce malulen emeklilik durumlarının kontrol edilmesi gerekliliğidir. Bu sayede hastanelerde bu tarz bir yığılmanın önüne geçilmiş olacaktır. Bu yönde;

  • Malulen emeklilik başvurusu yapan kişiler %60 iş göremez raporuna sahip olsalar bile 10 yıllık sigortalılık sürelerinin tamamlayıp, en az 1800 gün de prim ödemiş olmaları gerekmektedir.
  • Malulen emeklilik şartları 2018 çerçevesinde 1800 gün prim ödeme süresi beş yıla denk gelirken bu şartın sağlanmadığı ve toplam 10 yıllık sigortalılık süresini doldurmayan hiçbir çalışanın malulen emeklilik işlemleri yapılmayacaktır.

1800 Gün Borçlanma Nasıl Yapılır?

Malulen emeklilik için 1800 gün prim ödeme gün sayısına ulaşılamaması durumunda diğer emeklilik işlemlerinde olduğu gibi eksik kalan sürenin borçlanılarak emekli olunabilmesi mümkündür. Malulen emekli olabilmek için mevzuattaki diğer şartları taşımasına rağmen 1800 gün prim ödeme gün sayısını tamamlamayan ancak bu yönde borçlanma şansına sahip olan çalışanların malulen emeklilik işlemlerinin yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Erkekler için askerlik borçlanması, kadınlar için de doğum borçlanması bu yönde tercih edilebilecektir. Malulen emeklilik 1800 gün borçlanması için;

  • Başvuru sahiplerinin SGK’dan alacakları talep dilekçelerinin eksiksiz doldurulması
  • SGK’nin başvuru dilekçesinin kontrolünün ardından başvuru dilekçesinde eksik bir nokta yoksa dilekçeyi ilgili birimlere iletmeleri
  • Borçlanmayla malulen emekli olmak isteyen kişiler eğer borçlanmayla alakalı herhangi bir bedel ödemeyeceklerse maluliyet tespitinin masraflarını kendilerinin karşılamaları gerekmektedir. Aksi durumda masraflar SGK’ya aittir.

Malulen Emeklilikte Özel Durumlar

Malulen emeklilikte 1800 gün prim ödeme gün sayısı olmazsa olmaz bir detay durumundayken bazı durumlarda 1800 gün prim ödeme gün sayısının yanında 10 yıllık sigortalı olma koşulu geçerli değildir. Malulen emekli olabilmek için başvuruda bulunan ve bu yönde gerekli rapora sahip olan kişiler bazı durumlarda kendi bakımları için başkalarına ihtiyaç duymakta ve böyle bir durumun da yazılı belgeyle kanıtlanması durumunda kişilerden 10 yıl sigortalılık şartı aranmayacaktır. Malulen emekli olabilmek için gereken şartlar 2018 özetle yukarıda bahsedilen maddelerden oluşurken bu yöndeki mevzuatın 2019 yılında biraz daha esnetilmesi beklenmektedir. Malulen emekli olabilmek için gerekli olan 10 yıl sigortalılık süresinde bir kısalma beklenirken, aynı durum 1800 günlük prim ödeme gün sayısı için de geçerli olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.