Makine Teçhizat Desteği Nasıl Alınır?

0

Makine Teçhizat Desteği Nasıl Alınır?

Makine teçhizat desteği, 2018 yılı itibariyle KOSGEB tarafından hayata geçirilen bir uygulamadır. Maddi yetersizlikler yaşayan vatandaşlara verdiği kredi destekleri ile bilinen KOSGEB, makine teçhizatı alanında iş yapmak isteyen vatandaşlara yönelik kredi desteği imkânları sunmaktadır. Ülkemizde üretimin ve iş gücünün önem kazanmasıyla birlikte, makine teçhizatı üretimi ve bu teçhizatların alım satımı, oldukça revaçta bir hale gelmiştir. Bu nedenle, çeşitli kurumların, makine teçhizatı desteği adı altında vatandaşa sağladığı kredi destekleri bulunmaktadır.

Ancak KOSGEB, vatandaşa makine teçhizatı desteği veren kurumlar arasında en avantajlı seçeneklere sahip olan kurumdur. Bu nedenle, makine teçhizatı veya makine teçhizatı alım satımı yapmak isteyen vatandaşların, kredi desteği almak için öncelikle KOSGEB’e başvurması gerekmektedir.

KOSGEB Makine Teçhizat Desteği Nedir?

Bu alanda çalışmalar yapmak isteyen vatandaşların, KOSGEB makine teçhizat desteğinden önce, KOSGEB hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. KOSGEB, girişimci veya iş yeri açmak isteyen vatandaşlara, avantajlı fırsatlarla kredi desteği sunan bir devlet kurumudur. KOSGEB’in misyonu, ekonomik hareketliliği sağlamaktır. Bunun dışında, devlet eliyle destek programları hazırlayan KOSGEB desteklerinin amaçları:

 • Küçük ve orta ölçekli işletmelerin üretimdeki faaliyetini arttırma
 • Vatandaşların üretime katılmasını destekleme
 • Ülkenin ekonomisini güçlendirerek global pazarda söz sahibi olmasını sağlama

KOSGEB, yurt içinde ve yurt dışında ekonomimizi destekleyen adımlar atarak halkı üretime teşvik etmektedir. Bu nedenle, makine teçhizatı imalatı yapmak isteyen girişimci bireylerin, bu işle ilgili en güvenilir desteği alabileceği kurum KOSGEB’ tir.

KOSGEB Makine Teçhizat Kredi Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

KOSGEB, makine teçhizat desteği vereceği kişilerde, birtakım koşullar aramaktadır. Aranan bu KOSGEB kredi şartlarına uygunluk gösteren vatandaşlar, ilgili destekten yararlanmak için başvuruda bulunabilir. KOSGEB tarafından, sahip olmanız beklenen özellikler şunlardır:

 • KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmak
 • Daha önce imalat sanayinde faaliyet göstermiş olmak
 • KOSGEB desteklerinden herhangi bir yasağı bulunmamak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Makine teçhizatı imalatı hakkında bir iş planına sahip olmak

Bu özelliklere sahip olan vatandaşlar, KOSGEB’ başvuruda bulunabilir.

KOSGEB Makine Teçhizat Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB’e makine teçhizatı desteği için başvuruda bulunmak oldukça kolaydır. Daha önce belirttiğimiz şartlara uyan bireyler, KOSGEB’e makine teçhizatı başvurusunda bulunabilir. Bu bireylerin, başvuru için yapması gereken:

 • KOSGEB resmi internet sitesinde bulunan KOBİ bölümündeki “Girişimci Giriş” menüsüne girin.
 • Daha sonra, e- hizmetler sayfasındaki “2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Başvurusu” adıyla bir arama yaparak, ilgili başvuru formunu doldurun.
 • Doldurduğunu formun çıktısını alarak, ikamet ettiğiniz ilçede bulunan KOSGEB Müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

Bu başvuru adımlarını yerine getiren vatandaşlar, KOSGEB’in makine teçhizatı kredi desteğinden yararlanabilir. Bu başvurunuz sonucunda elde edilen sonuç, KOSGEB yetkilileri tarafından size bildirilecektir.

KOSGEB Makine Teçhizatı Kredi Desteği Ne Kadardır?

KOSGEB makine teçhizatı kredi desteği ve ödeme planı, oldukça avantajlı bir programdır. Aynı işlem içi, bankaların bilindik kredilerinden yararlanmak isteyen vatandaşlar, KOSGEB’in desteklerine göre çok daha fazla faiz oranları ile geri ödeme yapmak zorunda kalacaktır. Bu nedenle, makine teçhizatı imalatı veya makine teçhizatı alım satımı yapmak isteyen girişimcilerin, KOSGEB’in şartlarını takip etmesi gerekmektedir:

 • Makine teçhizatı imalatı yapmak isteyen işletmelerin kullanacakları kredilerde, işletme başına maksimum 300 000 Türk Lirası’na kadar olan faiz/kar payı bedeli KOSGEB tarafından karşılanır.
 • Alınan kredi desteğine uygulanan faiz oranı %0’dır.
 • Alınan kredinin ilk 6 ayı ödemesiz, kalanı 3’er aylık eşit taksitler halinde toplam 36 ay vadelidir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.