Lütfi Elvan’dan ilk mesaj…

0

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, ”Önümüzdeki dönem, küresel salgının etkilerinin azaldığı, yeni fırsatların oluştuğu bir toparlanma dönemi olacaktır. Bu çerçevede, makroekonomik istikrarı güçlendirirken, mikro reformları içeren piyasa dostu bir dönüşüm programına odaklanacağız” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine atanan Lütfi Elvan’ndan ilk resmi açıklama geldi.

Elvan yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Ekonomi politikalarımızın esası, büyüme ve istihdamı artırma maksadıyla ülkeler arası normlara uygun, şeffaf, öngörülebilir, hesap verebilir politikaların tasarımı ve uygulanmasının sağlanmasıdır.

Türkiye kurala dayalı işleyen bir piyasa ekonomisi geleneğine sahiptir. Önemli olan kurumların güçlendirilmesi, kaidelerin etkili bir biçimde işletilmesidir. Bu kapsamda, oluşturacağımız politikalarda ilgili tüm tarafların katkısını alarak istişareye dayalı, katılımcı bir anlayışla hareket edeceğiz” ifadelerini kullandı.

”BÜYÜME VE İSTİHDAMA YENİ BİR İVME KAZANDIRACAĞIZ”

Önümüzdeki zamanda makroekonomik istikrarı muhafaza ederek büyüme ve istihdama yeni bir ivme kazandıracağız.

Evvellikli olarak ele aldığımız enflasyonla mücadele sürecini, maliye politikaları ve diğer tüm araçlarımızla kararlı bir biçimde destekleyeceğiz.

Mali disiplini koruyarak gerçekçi bir risk yönetimi ile kamu finansmanının kalitesini artıracağız.

Vergi düzenlemeleri başta olmak üzere mevzuatta öngörülebilirliğin artırılması ve bu sayede yatırım ortamının hem yerli hem de ülkeler arası girişimciler yönünden her bakımdan iyileştirilmesi için lüzumlu adımlar, başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere ilgili tüm taraflarla ortaklığı halinde atılacaktır.

”PİYASA DOSTU BİR DÖNÜŞÜM PROGRAMINA ODAKLANACAĞIZ”

Uygulayacağımız ekonomi politikalarıyla, bir taraftan tüm vatandaşlarımızın üreterek gelir elde ettiği bir ortam tesis ederken, diğer taraftan başta Covid-19’un ters etkilerini gidermek üzere insan odaklı bir anlayış içerisinde sosyal programlarımızı hayata geçirmeye devam edeceğiz.

Önümüzdeki dönem, küresel salgının etkilerinin azaldığı, yeni fırsatların oluştuğu bir toparlanma dönemi olacaktır. Bu çerçevede, makroekonomik istikrarı güçlendirirken, mikro reformları içeren piyasa dostu bir dönüşüm programına odaklanacağız.

Üretim süreçlerinin ihracata dönük, yenilikçi ve ithalat bağımlılığı azalmış bir yapıya dönüşmesini sağlayarak yerli üretim kapasitemizi artıracağız.

Yazının Kaynağına Buradan Varabilirsiniz

Leave A Reply

Your email address will not be published.