Kurum Abonelikleri e-Devlet Aracılığı İle İptal Edilebilecek!

0

Son dönemlerde birçok şeyin internet üzerinden hallediliyor olması vatandaşların yapmak istedikleri şeyleri çok daha kolay bir şekilde yapmalarına olanak sağlıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yapılan yeni düzenlemelere göre artık abonelik iptal işlemlerini E-devlet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebileceksiniz. E-devlet üzerinden yapılacak olan fesih başvurusu sonrasında başvurunuz incelenecek ve 24 saat içerisinde aboneliğiniz sonlandırılacak. Ancak aboneliğinizi sonlandırmak istediğiniz işletmenin 200 bin aboneden daha fazla aboneye sahip olması gerekiyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yapılan yeni düzenlemelere göre 26 Ekim tarihinden itibaren abonelik işlemleri E-devlet üzerinden sonlandırılabilecek. Günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi olan korona virüs salgını nedeniyle de şubelere gitmek son derece tehlikeli bir hal almıştı. Şubelere gitmek yerine faks çeken, dilekçe yazan kişiler de artık tüm bu sorunlardan kurtularak kolaylıkla internet üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilecekler.

E-Devlet Üzerinden Hangi Abonelikler İptal Edilebilir?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yapılan son değişikliklere göre 26 Ekim tarihinden itibaren fesih başvuruları internet üzerinden turkiye.gov.tr adresinden gerçekleştirilecek. Yapılan bu açıklamanın ardından en çok merak edilen konulardan bir tanesi de hangi aboneliklerin e-devlet üzerinden iptal edilebileceği hakkında oldu. Yasal düzenlemelere göre abone sayısı 200 binden fazla olan işletmelerdeki aboneliklerinizi internet üzerinden sonlandırabileceksiniz. İnternet üzerinden aboneliklerini sonlandırabileceğiniz bazı işlemler ise; D-Smart, Superonline, Vodafone ve Vodafone Net, Türk Telekom,  Digiturk, TurkNet, TURKSAT gibi aboneliklerdir. Düzenlemeyle birlikte son zamanlarda yaşanan korona virüs salgını açısından da bir önlem getirilmiş oldu. Sabit veya mobil telefon, internet ve kablo televizyon gibi pek çok aboneliğinizi faks çekmek ya da dilekçe yazmak için sorunlarla uğraşmak zorunda kalmadan halledebileceksiniz. Ancak e- devlet üzerinden yapılacak olan başvurular için sisteme yüksek güvenlikli kimlik doğrulama ile giriş yapmalısınız. E- devlete şifrenizi kullanarak girmeniz durumunda fesih başvurusunu gerçekleştiremiyorsunuz.  Bu nedenle mutlaka yüksek güvenlikli kimlik doğrulama yöntemlerinden bir tanesi ile sisteme giriş yapmalısınız.

E-Devlet Üzerinden Abonelik İptali Nasıl Gerçekleştirilir?

E-devlet üzerinden aboneliklerini sonlandırmak isteyen kişilerin yapmaları gereken bazı şeyler bulunuyor. İlk olarak internet üzerinden fesih başvurusu yapmak isteyen kişilerin turkiye.gov.tr adresine giriş yapmaları gerekiyor. Ancak E-devlete giriş yaparken her zaman yapıldığı gibi yalnızca şifreyle giriş yapılması durumunda işlem gerçekleştirilmiyor. Bu nedenle mutlaka yüksek güvenlikli kimlik doğrulama yöntemlerinden bir tanesi ile sisteme giriş yapmalısınız. Bu yöntemlerde; mobil imza, elektronik imza, TC Kimlik Kartı veya banka kimlik doğrulama yöntemlerinden istediğiniz bir tanesiyle giriş yapmanızdır. Sonrasında ise fesih başvurunuzu yapabilmeniz için gerekli adım aboneliklerinizi kontrol etmek ve kişisel bilgilerinizin doğruluğunu kontrol ederek doğrulamaktır. Tüm bunları yaptıktan sonra iptal etmek istediğiniz aboneliğinizi sistem üzerinden seçerek neden iptal etmek istediğinize dair gerekli bilgilendirmeyi yaparak ayrılan bölümü doldurunuz. Son olarak da abonelik fesih belgenizi imzalayarak fesih başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Tamamlanan başvurunun ardından 24 saat içerisinde aboneliğiniz sonlandırılacaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.