Kredi ve Kredi Kartı Borcu Olanlar Dikkat! O Faizler Yükseliyor!

0

Türkiye’de her gün yüzlerce banka borçlusu haciz ediliyor. Artık hacizler bildiğiniz üzere fiziksel haciz yerine e-haciz ediliyor. Bu da demek oluyor ki bankalar ve İcra İşleri Daire Başkanlığı artık tüm mal varlıklarınızı, güncel banka borçlarınızı ve kamu borçlarınızı görebiliyor. Ama bu borçlu olan kişilerin borçlarını ödemekte zorlanmalarını engelleyen bir durum değil. Bankalar bu sebeple yeni dönemde KMH faizlerinde oldukça yüksek faiz artırımına gitti. 2021 Ocak ayından önce 1,74 olan KMH faizleri 1 Ocak 2021 tarihi itibari ile 2,09 oranlarına kadar yükseltildi. Bu da vatandaşın borçlarını ödemede gecikeceği her bir gün için yüzde 2,09 oranında faiz alabilecekleri anlamına geliyor.

Vadeli mevduat hesapları, vadesiz mevduat hesapları, esnek kartlar, kredi kartları ve mevcut kredi borçlarını ödemede geciken ve ödememekte ısrar eden her bir vatandaşımız için en az yüzde 2,09 oranında gecikme faizi işlemi uygulanacak. Bu gibi durumlardan sakınabilmek adına ise mutlaka ilgili bankayı arayıp borçlarınızı ödemeyeceğinizi ve erteleme talebi vermek istediğinizi belirtmeniz gerekiyor. Aksi takdirde günlük gecikme faiz oranı yüzde 2,09 olarak işlenecek.

Hangi Bankalar Yüzde 2,09 İşlem Uygulayacak?

Türkiye’de hizmet vermekte olan tüm bankalar neredeyse hepsi yüzde 2,09 KMH faiz işlemi uygulayacak. Bu gibi durumlardan sakınabilmek adına ise mutlaka ilgili bankaya gecikme talebinizi belirtmelisiniz. Yüzde 2,09 KMH faizi uygulayacak olan bankalar ise şu şekilde;

  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Halkbank
  • Akbank
  • Garanti BBVA
  • QNB Finansbank

Gecikmeye Girmemek İçin Ne Yapmalı?

Bankalara olan mevcut borçlar sebebi ile gecikmeye girmemek adına borçlu olan kişilerin ilgili bankaları telefonla arayarak gecikme taleplerini belirtmeleri gerekiyor. Gecikme talebi sayesinde günlük yüzde 2,09 oranında faiz uygulanmadan ilgili borç aylık akdi faiz oranları kullanılarak ertelenecek. Bu sayede vatandaşın sırtından bir yük daha alınmış olacak.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.