Kredi Puanı Düşük Olan Kişilere Banka Kredisi Verilmiyor

0

Günümüzde birçok kişinin sıklıkla kullandığı ödeme seçeneklerinden bir tanesi de kredi kartından yapıla ödemelerdir. Ancak bazı durumlarda kredi puanlarının düşmesi nedeniyle zor durumda kalan müşteriler bankalardan kredi alamıyorlar. Kredi puanının düşmesiyle birlikte kredi alamayan kişiler bu durumdan nasıl kurtulabileceklerini düşünmeye başlarlar. Kredi puanının yüksek olmasının e büyük avantajı bankalardan kolaylıkla istenilen zaman diliminde kredinizi alabiliyor olmanızdır. Aynı zamanda kredi notu yüksek olan müşteriler bankalar tarafından her zaman daha ayrıcalıklı müşteriler olduğu için çok daha büyük kampanyalardan faydalanabilir ve daha fazla ayrıcalıklar görebilirler. Bu nedenle kredi kartı kullanan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta kredi puanlarının düşmemesidir. Bunun için de yapmanız gereken ödemeleri mutlaka zamanında düzenli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Asgari ödeme dahi olsa mutlaka gününde ve düzenli şekilde ödemeler yapmanız kredi puanınızın düşmesinin önüne geçer.

Kredi Puanının Yüksek Olmasının Önemi

Bankalar müşterilerine kredi vererek alışverişe teşvik ederler. Ancak verilen krediler müşterilerin kredi puanlarına göre belirlenir. Düzenli ve zamanında ödeme yapmayan müşterilerin kredi puanları banka tarafından düşürülür ve güvensiz bir müşteri olarak görülür. Bu nedenle de bir sonraki kredi alma işleminde bankalar kredi vermezler. Kredi puanı düşük olan müşteriler zamanında ve düzenli ödeme yapmadıkları için paraya ihtiyaç duydukları anlarda bankalardan kredi desteği alamazlar. Müşterilerin bu duruma düşmemek için ilk yapmaları gereken şey ödeyebilecekleri kadar taksitlendirme yapmaları ve her ay bu ödemeleri mutlaka gerçekleştirmeleridir. Düzenli ödemeler müşterilerin kredi puanları üzerinde de her zaman olumlu etkilere neden olur. Bankalar kredi puanı yüksek olan müşterileri severler ve onlara özel fırsatlar ve kampanyalar sunarlar. Kredi kartı kullanan kişiler için kredi puanının yüksek olmasının temel sebebi bankalar tarafından sunulan imkânlardan kolaylıkla yararlanabilmektir.

Kredi Puanı Nasıl Düşer?

Günümüzde kredi kartları insanların hayatlarında çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle nakit ihtiyacı olan müşteriler bankalardan kredi desteği alabiliyorlar. Ancak kredi puanı düşük olan kişilere bankalar tarafından kredi sağlanmıyor. Birçok kişinin sorunu olan kredi puanının düşük olmasının temel nedeni bankalardan alınan kredilerin zamanında ödenmemesi ve düzenli bir ödeme gerçekleştirilmemesidir. Bankaların gözünde güvensiz müşteri pozisyonuna düşen müşterilerin kredi puanları düşer ve bankaların sağladığı imkânlardan yararlanamazlar. Aynı zamanda kredi kartınızın limitinden daha fazla borcunuz bulunduğunda yani kredi kartının limiti aşıldığında da bankalar tarafından müşterinin kredi puanı düşürülür. Kredi puanının düşmesine neden olan birçok etken olduğu için müşteriler tarafından mutlaka dikkat edilmelidir. Kredi puanı düşürülen müşterilerin bu durumu birkaç ay içerisinde düzeltmesi ve yeniden kredi puanını yükseltmesi gerekir. Bunun içinde bankaya olan borçlarının mutlaka ödenmesi gerekir. Bu şekilde 2 ayda kredi notu eski haline gelir.

Kredi Puanı Nasıl Yükselir?

Kredi puanları düşen müşteriler bankaların sağladığı fırsatlardan faydalanabilmek için yeniden kredi puanlarını yükseltmek isterler. Bu süreç zorlu bir süreç olmasına rağmen düzenli olarak ödemelerinizi yapmanız ve geciktirmemeniz durumunda yükselir. Aynı zamanda borçlarınızı yapılandırarak ödemelerinizi daha kolay hale getirebilir ve bu sayede aylık olarak ödemeniz gereken miktarı düzenli olarak ödeyebilirsiniz. Her ay ödemeniz gereken miktarın asgarisini ödemeniz gerekir. Ancak normal ödemeniz gereken miktarı ödediğinizde kredi notunuz yükselir. Bu nedenle de her ay asgari ödeme yerine dönemlik ödeme yapmanız kredi puanınızı yükseltmeniz için çok önemli bir noktadır. Her ay ufak bile olsa ödemeler yaparak kredi kartınızı kullanıyor olmanız kredi puanınızı artırır bu nedenle de kredi kartınızın aktif kullanımda olması gerekir. 2 ay süreyle kredi puanlarının yenilenmesi nedeniyle de düzenli olarak ödeme yapmaya ve bu hususlara dikkat etmeniz durumunda en 2 ayda kredi puanınızdaki artışı göreceksiniz.

Kredi Puanı Düşük Olan Kişilere Kredi Veren Bankalar Nelerdir?

Kredi puanı düşük olan müşteriler için kredi sağlayan bankalar bulunuyor. Genellikle kredi puanını yükseltemeyen kişilerin en çok tercih ettiği seçeneklerden bir tanesi de kredi puanı düşük olan kişilere kredi desteği veren bankalardır. Evrak veya kefil istemeden kredi puanı düşük olan müşterilerine kredi veren bankaların başında Aktif Bank N Kolay Kredi, CEPTETEB Kredi, Enpara.com Kredi, ING e-Kredi geliyor. Bu bankalardan kredi almanız durumunda online şubeli bankalar oldukları için herhangi bir evrak veya kefil istenmez. Aynı zamanda 800 puana kadar kredi veren bankalar da bulunuyor. İş Bankası, Ziraat Bankası, TEB, Akbank, Garanti BBVA, Vakıflar Bankası, Odeabank, Akbank ve Fibabank müşterilerine kredi veriyor. Ancak bu konuda bankaların müşterilerine özel olarak verdikleri krediler olduğu için garantili olarak kredi alma durumunuz bulunmuyor. Banka tarafından tamamen özel olarak verilen bir karar oluyor. Bu esnada ise müşterilerden gelir belgesi, sigorta girişi gibi bazı belgeler de isteniyor.

Kredi Puanı Düşük Olan Kişiler Kredi Alırken Neler Yapmalıdır?

Kredi puanı düşük olmasına rağmen bankalardan kredi desteği almak isteyen müşteriler için yerine getirilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. İlk olarak bankalara teminat gösterebilirsiniz. Bu sayede kredi notu düşük olan kişilerin borçlarını ödeyememeleri durumunda bankanın teminat olarak gösterilen malı alma hakkı bulunur. Bankalar tarafından güvence oluşturan bu durum sayesinde de kredi puanı düşük olan müşteriler bile kolaylıkla kredi alabilirler. Aynı zamanda teminat olarak gösterilen malların da bazı önemli kriterlere uygun olması çok önemlidir. Teminat gösterme gibi bir durumu olmayan kişilerin de kefil göstererek kredi alma imkânları bulunur. Ancak kefil gösterilecek olan kişinin gelirinin belli bir limitin üzerinde olması gerekir. Ayrıca kefil olan kişi evli biri olduğunda eşinin de rızası olması yasal olarak zorunludur. Kefil ve teminat gösterme yolları ile kredi puanı düşük olan kişiler de bankalar tarafından sağlanan kredi fırsatlarından yararlanabilirler.

Leave A Reply

Your email address will not be published.