Kredi Notuna Göre Kredi Veren Bankalar

0

Findeks Notuna Göre Kredi Veren Bankalar

Banka kredileri findeks notuna bakarak verir. Bu bankalar findeks notunu referans olarak kabul etmektedir. Aynı zamanda bankalar haricinde de findeks notu, finansal kurumlarda, reel sektörde önemli bir yere sahiptir. Her banka mutlaka özellikle yüksek kredi taleplerinde müşterilerinin kredi notlarına ve findeks notlarındaki ödeme alışkanlıklarına bakmaktadırlar. Hemen hemen tüm bireysel özellikte olan kredi ve kredi kartı gibi hesaplara başvurularda findeks notuna bakılmaktadır.

Findeks notu yüksek olan bireyler her zaman için kredi başvurularında daha avantajlıdır. Bu avantajlardan biri de findeks notu yüksek olan kişilere özel düşük faizli kredilerdir. Bu açıdan bankaların müşterilerinin geçmişine karşı oluşturduğu güveni sağlamak anlamına gelmektedir. Bankalar kendilerini güvence altına almak için müşterilerinin findeks notlarını bir kriter olarak belirlemektedir. Genellikle findesk notu,  bankaların risk raporlarında müşterilerin geçmişe yönelik oluşturduğu ödeme alışkanlıkları şeklinde tanımlanabilir. Bankalar detaylı olarak müşterinin ödeme geçmişini findeks notu ile görebilir. Bu ödeme geçmişine bakarak sunmuş olduğu ödeme çeşidini gerçekleştirebileceğine yönelik bir fikir sahibi olmaktadır.

Findeks Notu Nelerden Oluşmaktadır?

Findeks notunu oluşturan etmenler şunlardır:

 • Kredili ürün ödeme alışkanlığı: Findeks notunu %35 oranında etkileyen bir özelliktir. Ödemelerin zamanında yapılmasına bağlı olarak notu belirlemektedir. Kredilerin ödemelerinde gecikmeler olması bu puanı düşürecektir. En önemli findeks notu kriterlerinden biridir.
 • Mevcut hesap ve borç durumu: Var olan hesabın veya ödenmiş olan borçların limitlerinin oluşturduğu bu özellik findeks notunu %35 oranında etkilemektedir.
 • Yeni kredili ürün açılışları: Findeks notunu %11 oranında etkileyen yakın zamanlı kredileri ve ödeme performansını belirleyen bir kriterdir.
 • Kredi kullanım yoğunluğu : %10 oranında findeks notunu belirler. Kredi kullanan kişilerin ödeme geçmişlerindeki düzenlilik esasları tarafından oluşturulur.
 • Diğer unsurlar: Kredi ödemeleri veya borçların düzenli ödenmesi hakkındaki tüm geçmiş bilgiler de %9 oranında findeks notunu etkilemektedir.

Kredi Notu Puan Tablosu Nedir?

Bankaların referans olarak kabul ettiği kredi notlarını oluşturan bir sisteme kredi notu puan tablosu denmektedir. Bu puan tablosuna göre kredi almak isteyen kişilerin kredileri onaylanır veya onaylanmaz. Kredi puan tablosu 0-1900 arasındaki değerler ve puanlardan oluşmaktadır. En düşük kredi notuna sahip olan kişilerin kredi notları çok riskli, en yüksek kredi puanına sahip kişilerin ise çok iyi şeklinde bir belirleme yapılmaktadır. Bankalar bu kredi puan sistemine göre kişilere güvenmeleri ve kredilerini onaylamaları sağlanır. Belirli renkler ile bu puan tablosunda kişilerin kredi notları belirlenmektedir.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Kredi notuna bakmadan kredi veren bankalar genellikle devlet teşvikli kredilerde verilebilmektedir. Aynı zamanda kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar şunlardır:

 • Yapı Kredi Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • Türkiye Ekonomi Bankası,
 • İş Bankası,
 • Ak Bank şeklindedir.

Bu bankalar genellikle kredi notu 800 üzeri olan kişilere belirli şartlar dahilinde kredi sağlamaktadır. Bazı zamanlarda farklı kampanyalar düzenleyerek kredi notu düşük olanlara dahi kredi alabilmelerine olanak sağlamaktadırlar. Bu açıdan mutlaka bankaların kredi ile ilgili duyurularını takip etmek gerekmektedir.

Kredi Notuna Göre Risk Faktörleri Nelerdir?

Kredi notunun belirlenmesindeki faktörler şunlardır:

 • 0-700 arasında kredi notu olanlar en riskli grupta yer alırlar.
 • 700- 1099 arasında kredi notu olanlar orta riskli grupta yer alırlar.
 • 1100-1500 arasında kredi notu olanlar az riskli grupta yer alırlar.
 • 1500-1700 arasında kredi notu olanlar iyi grupta yer alırlar.
 • 1700-1900 arasında olanlar ise çok iyi grupta yer alırlar. Bu grupta olan kişiler çok sayıda kredi alarak, ödemelerini eksiksiz ve zamanında tamamlayan kişileri oluşturmaktadır. Bu kişilerin kredi taleplerine her bankanın kapısı açıktır.

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.