KPSS, YKS, DGS Ve ALES Sınavları Ne Zaman Yapılacak? 2021 ÖSYM Takvimi Ne Zaman Yayınlanacak?

0

Korona virüs salgını hem ülkemizde hem de tüm dünyada ciddi etkiler yarattı. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde hem ekonomi hem de eğitim neredeyse durma noktasına geldi. Ama bir yandan hayat devam ediyor ve bu sebeple insanlar bir şekilde hayatlarına devam etmek zorundalar. KPSS sınavı gibi önemli sınavın, Üniversiteye yerleşme sınavı gibi hayatı derinden etkileyen sınavların da bir şekilde yapılması gerekiyor. İşte tam olarak bu sebepten ötürü 2021 ÖSYM sınav takviminin ne zaman yayınlanacağı merak içerisinde beklenen önemli bir haber.

YKS KPSS, DGS ve ALES Sınavları Ne Zaman?

ÖSYM Kurumu tarafından 2021 yılında yapılacak olan YKS, KPSS, DGS ve ALES sınav tarihleri bir kesinlik kazanmadı. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi vasıtasıyla yapılacak olan yeni sınavların tarihlerinin ilerleyen günlerde belirlenmesi bekleniyor. Merkezi sınav tarihlerinde herhangi bir değişiklik söz konusu olmazsa düzenlenen sınavlar her yıl benzer tarihlerde yapılıyor. İşte 2020 yılında gerçekleştirilen merkezi sınavların tarihleri; Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT sınavını 27 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirirken 2. oturum olan AYT sınavını ve 3. oturum TYT sınavı 28 Haziran tarihinde gerçekleştirildi. Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) Lisans sınavı Alan Bilgisi sınavları 12-13 Eylül 2020 tarihinde yapılmakla birlikte, Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınavı ise 20 Eylül 2020’de gerçekleştirildi.

KPSS ortaöğretim ve önlisans sınavları 2021 yılı içerisinde gerçekleştirilmeyecek. 2 yıllık üniversite mezunu kişiler ile lise mezunu kişilerin katılım göstereceği kamu personeli seçme sınavları 2 yılda bir yapılıyor. Üniversitelerin önlisans bölümlerinden mezun olan kişiler 2 yıllık eğitim hayatlarını 4 yıla tamamlamak için DGS sınavına giriyor. 2020 yılında Dikey Geçiş Sınav 9 Ağustos 2020 tarihinde düzenlendi.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) bir yıl içerisinde  İlkbahar mevsiminde 1, Sonbahar mevsiminde 2 kere olmak üzere toplamda üç kez gerçekleştiriliyor. 2020 yılında gerçekleştirilmesi beklenen ALES/2 sınavı Covid-19 sebebiyle ertelendi ve yeni sınav tarihleri henüz açıklanmadı.  Kaynak: KPSS, YKS, DGS,  ve ALES sınavları ne zaman yapılacak? ÖSYM 2021 yeni sınav takvimi açıklandı mı?

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.