KOSGEB Yazılım Geliştirme Desteği Nasıl Alınır?

0

KOSGEB Yazılım Geliştirme Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB’in yazılım geliştirme desteği adında spesifik bir destek türü yoktur. KOSGEB’den, yazılım geliştirme amacıyla destek kredisi almak isteyen vatandaşlar, birden fazla destek türünden bu konuyla ilgili yardım alabilmektedir.

KOSGEB, ihtiyacı olan vatandaşlara finansal destek sağlayan bir devlet kurumudur. KOSGEB’in, vatandaşlara bu kredi desteğini sunmasının birden çok nedeni vardır. Bu nedenler:

  • Küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleme
  • Vatandaşların üretimdeki etkinliğini arttırma
  • Ülke ekonomisini canlandırarak dünya pazarına girme şansını arttırma
  • Girişimcileri ve iş yeri açmak isteyenleri destekleme

Bu amaçlar doğrultusunda KOSGEB, ülkedeki iş sahibi olmak isteyen ihtiyaç sahibi bireyleri desteklemektedir. KOSGEB desteklerinden yararlanmak isteyen bireylerin KOSGEB başvurusunda bulunmadan önce, hangi alanda çalışmalar yapacağına karar vermesi gerekmektedir.

KOSGEB’den Yazılım Geliştirme Amacıyla Kredi Desteği Alınır Mı?

KOSGEB’in yazılım geliştirme başlığı altında destek programları bulunmamaktadır. Ancak, yazılım geliştirmek isteyen vatandaşlar, çeşitli KOSGEB destekleri içerisinde bulunan kredilerden bu amaçla yararlanabilirler. Vatandaşların yazılım geliştirmek için yararlanabileceği destek programları sırasıyla:

  • KOSGEB Girişimcilik Desteği
  • KOSGEB AR-GE Desteği
  • KOSGEB KOBİGEL Programı
  • KOSGEB İşbirliği Güçbirliği Programı
  • KOSGEB Tekno Yatırım Programı

Bu destek türleri, yazılım geliştirme çalışmalarını destekleyen desteklerdir. Bu alanda çalışan vatandaşların, bu destek programlarından kendine uygun olanı belirleyerek, KOSGEB’e başvurması gerekmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Desteği İle Yazılım Geliştirme

KOSGEB yazılım geliştirme desteği almak isteyen vatandaşların yararlanabileceği ilk destek türü girişimcilik desteğidir. Üstelik bu destek türü sayesinde sahip olabileceği hibe adı verilen geri ödemesiz kredi ve geri ödemeli faizsiz krediler sayesinde yüksek miktarda nakit para sahibi olabilir.

Yazılım sektöründe bir işletme açmak istiyor, ancak yazılım ve bilgisayar gibi ihtiyaçlar için sermaye bulamıyorsanız endişelenmeyin, KOSGEB girişimcilik desteği kapsamında 50 000 Türk Lirası hibe, 100 000 Türk Lirası da faizsiz geri ödemeli kredi alabilirsiniz. Bu destekler ile yazılım sektöründeki işletmenizi en kısa sürede hayata geçirebilirsiniz.

KOSGEB AR-GE Desteği İle Yazılım Geliştirme

Yazılım geliştirmek isteyen vatandaşların, KOSGEB’den alabileceği en avantajlı kredi desteklerinden biri de AR-GE desteğidir. AR-GE desteği, yazılım sektörünün her aşamasındaki bireylere çeşitli kredi destekleri sunmaktadır.

KOSGEB AR-GE desteği sayesinde vatandaşlar, 150 000 Türk Lirası üst limiti bulunan kredi seçeneklerinden yararlanabilmektedir. Ancak, AR-GE desteği kapsamında alacağınız yazılım desteği için yazılım projenizin, inovasyona ve ARGE’ye dayanması gerekmektedir. KOSGEB tarafından AR-GE’ye uygun görülmeyen projelere yazılım geliştirme desteği verilmemektedir.

KOSGEB KOBİGEL Desteği İle Yazılım Geliştirme

KOSGEB’in kredi desteklerinden yararlanmak isteyen her vatandaş bu konuyla ilgili bir iş yeri açmak zorunda değildir. Bu tür vatandaşların yararlanabileceği destek türü KOBİGEL desteğidir. Eğer, doğrudan yazılım sektörüyle ilgili bir iş yapmak istiyorsanız, KOBİGEL Desteği ile 300 000 Türk Lirası değerinde geri ödemesiz, 700 000 Türk Lirası değerinde geri ödemeli desteğe sahip olabilirsiniz. Ancak, bu destek türünün başvuru tarihleri kısıtlıdır. Bu nedenle, KOSGEB internet sitesinde yer alan başvuru tarihlerine itibar ediniz.

KOSGEB İşbirliği Desteği İle Yazılım Geliştirme

Yazılım geliştirmek için 5 işletme bir araya gelecekse bu vatandaşların yararlanabileceği destek türü KOSGEB İşbirliği’dir. KOSGEB İşbirliği desteği sayesinde birden fazla işletme, dayanışma içerisinde bir proje gerçekleştirebilir. Bu durumda, işletmelere verilen kredi desteği, geri ödemesiz 300 000 Türk Lirası değerindedir. ,

KOSGEB Tekno Yatırım Programı İle Yazılım Geliştirme

KOSGEB Tekno Yatırım programında yararlanmak isteyen işletmelerin, bir prototipe sahip olması gerekmektedir. Bu işletmelerin, KOSGEB’den alacağı destek 5 000 000 Türk Lirasına kadar çıkabilmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.