KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Nasıl Alınır?

0

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Nasıl Alınır?

KOSGEB’den sıfır faizli kredi almak isteyen girişimcilerin, KOSGEB’in kredi desteği seçeneklerini iyice araştırması gerekmektedir. KOSGEB’den kredi almak, günümüzde her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının faydalanabileceği bir hizmettir. Hayatının bir döneminde maddi yetersizlikler yaşayan vatandaşlar, bu konuyla ilgili çeşitli kurumların kredi seçeneklerine yönelirler. Bu sıkıntıyı yaşayan kişilerin, kredi almak için bankalar yerine KOSGEB’e başvurması çok daha avantajlıdır.

Ülkemizde faaliyet gösteren birçok banka bulunmaktadır. Bu bankalar, her ne kadar kredi seçenekleri ve faiz oranları farklılık gösterse de, temelde aynı sistemle çalışır. Bu da faiz sistemidir. Yani, bir bankadan kredi aldığınızda, üzerine uygulanan faiz oranıyla birlikte geri ödemek zorunda kalırsınız. Bu durum da, özellikle yeni bir iş kurmak isteyen ve uzun vadeli maddi sıkıntılar içerisinde yer almak durumunda olan vatandaşlar için mantıklı bir seçenek değildir.

Bu gibi durumlarda, irtibat kurmanız gereken kurum KOSGEB’dir. İhtiyacı olan vatandaşlara faizsiz kredi ve hibe seçenekleri sunan KOSGEB, bu yardımların tümünü devlet eliyle yapar. KOSGEB, ülkedeki girişimcileri ve iş yeri açmak isteyen vatandaşları finansal anlamda destekler. Böylece, ülke ekonomisine katkıda bulunarak üretimin artmasını sağlar. KOSGEB’den aynı zamanda, küçük ve orta ölçekli işletmeler de yararlanabilir. KOSGEB’den faizsiz kredi veya hibe adı verilen geri ödemesiz kredi almak isteyen vatandaşların, öncelikle KOSGEB’in kredi vereceği vatandaşlarda aradığı özellikleri ve KOSGEB kredi şartlarını bilmelidir.

KOSGEB Faizsiz Kredilerden Yararlanmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

KOSGEB’in sunduğu sıfır faizli kredi seçeneklerinden yararlanmak için, kurumun aradığı birtakım şartlara uymanız beklenmektedir. Bu şartlara uygunluk göstermeyen girişimcilere, faizsiz kredi seçenekleri sunulmamaktadır. İşte, KOSGEB sıfır faiz kredi almak için sahip olmanız gereken şartlar:

  • 18 yaşını tamamlamış olmak
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • KOSGEB Girişimcilik Sertifikası sahibi olmak
  • KOSGEB tarafından onaylanan bir iş planına sahip olmak.

Bu şartları yerine getiren vatandaşlar, KOSGEB internet sitesinde bulunan başvuru formunu doldurup çıktısını alarak, yaşadığı ilçedeki KOSGEB Müdürlüğü’ne gidebilirler. Sıfır faizli kredi seçeneklerinden yararlanmak isteyen vatandaşların KOSGEB kredi başvurusu, bu sayede de tamamlanmış olur.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır?

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası, KOSGEB sıfır faizli kredi sahibi olmak için zaruri bir belgedir. Girişimcilik sertifikası bulunmayan bir birey, KOSGEB’de bulunan hiçbir destek çeşidinden yararlanamaz. Bu nedenle, başvuruda bulunmak isteyen kişi, öncelikle bu belgeye sahip olmalıdır.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası almanın tek yolu, KOSGEB’in belirlediği kurumlardan, 32 haftalık Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almaktır. Bu girişimcilik eğitimini, belirlenen sürede başarıyla tamamlayan vatandaşlar, KOSGEB Girişimcilik Sertifikasını almayan hak kazanır.

KOSGEB’in girişimcilik eğitimi sırasında, uzman eğitimler ile bir iş planı oluşturmanız da sağlanır. Daha önce belirttiğimiz gibi, iş planına sahip olmak da, kredi başvurusu için olması gereken bir adımdır. Üstelik hazırladığınız bu iş planının, KOSGEB tarafından onaylanması gerekmektedir.

Başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların, bu işlemden önce, KOSGEB sisteminde kayıtlı olması gerekmektedir. KOSGEB veri tabanında kaydı bulunan girişimciler, E- KOBİ aracılığıyla sisteme giriş yaparak iş planlarını paylaşabilir.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Ne Kadardır?

KOSGEB’in, girişimci vatandaşlara sunduğu çok avantajlı kredi destekleri yer almaktadır. Bunlar, geri ödemesiz kredi adını verdiğimiz hibe ve sıfır faizli geri ödemeli kredilerdir. KOSGEB’in bu vatandaşlara verdiği hibe miktarı 50 000 Türk Lirası olmakla beraber, sıfır faizli kredi miktarı 100 000 Türk Lirası’ dır. Bu kredi seçeneklerinden yararlanmak isteyen vatandaşların en kısa zamanda başvuruda bulunması gerekmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.