KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nedir?

0

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nedir?

KOSGEB’in nitelikli eleman desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşların, bahsi geçen destek hakkında detaylı bilgi sahibi olması gerekmektedir. Günümüzde, ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan vatandaşlara maddi destek sağlayan pek çok kurum vardır. Maddi sıkıntı yaşayan bireyler, genellikle bu konuyla ilgili ilk önce bankaları ziyaret eder. Bankalar, her ne kadar bu iş için bir alternatif olsa da, bu kurumların sağladığı kredi imkânları, faiz oranları barındırmaktadır. Bu nedenle, uzun vadeli ekonomik sıkıntılar içinde olan bireyler için faizli kredilere yönelmek akıl karı değildir.

Bankalar dışında vatandaşa maddi destek sağlayan en önemli kurum KOSGEB’dir. KOSGEB, küçük ya da orta ölçekli işletmeleri destekleyen, vatandaşların üretime ve ekonomiye katılmasına katkıda bulunan bir devlet kurumudur. KOSGEB, bu amaçları doğrultusunda, ihtiyacı olan bireylere kredi seçenekleri sunmaktadır.

KOSGEB’in çeşitli durumlara uygun birden fazla desteği bulunmaktadır. Bu nedenle, her sosyal statüdeki birey, ilgili duruma uygun kredi desteğini KOSGEB’de bulabilir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Hangi Durumlarda Verilir?

KOSGEB nitelikli eleman desteği, çalışma hayatında kendine bir yer bulamayan vatandaşlara verilir yargısı yanlıştır. Nitelikli eleman desteğinden yararlanabilen taraf, küçük ve orta ölçekli işletmelerdir.

KOSGEB nitelikli eleman desteği, üretimdeki aksaklıklar nedeniyle eleman almak zorunda kalan, ancak bu elemanların maddi ihtiyaçlarını karşılamaya gücü yetmeyen işletmelere verilmektedir. Bu sayede, bahsi geçen işletmelerin etkinliği ülke pazarında arttırılmış olacaktır. Bu destek türünden yararlanmak isteyen işletme sahiplerinin, KOSGEB tarafından belirlenen şartlara riayet etmesi gerekmektedir. Bunun dışında kalan işletme sahiplerinin başvuruları olumlu sonuçlanmayacaktır.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

KOSGEB nitelikli eleman desteği sahibi olmak için bazı özelliklere sahip olmanız gerekmektedir. Küçük ve orta ölçekli işletmeler, KOSGEB’e nitelikli eleman desteğinden yararlanmak için bu özellikleri değerlendirerek uygunluğunu test etmelidir. KOSGEB’in, nitelikli eleman desteği şartları güncel olarak şu şekildedir:

  • İşletmede çalışacak olan eleman son 12 ay içerisinde ilgili işletmede çalışmamış olmalıdır.
  • İşletmede çalışacak olan elemanın dört yıllık bir yükseköğrenim fakültesinden mezun olması gerekmektedir.
  • Başvurusu kabul edilen elemanın en fazla 45 gün içerisinde çalışmaya başlaması gerekmektedir.
  • İşletme sahipleri, KOSGEB nitelikli eleman desteği ile en fazla 2 kişi çalıştırabilir.
  • Çalışacak olan elemanların Sosyal Sigortalar Kurumu primleri işletme sahipleri tarafından ödenmelidir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB nitelikli eleman desteği başvurusu için gereken belgeleri, ikamet ettiğiniz ilçede bulunan KOSGEB Müdürlüğü’ne giderek teslim etmeniz gerekir. Bu adım ile birlikte, KOSGEB nitelikli eleman desteğiniz tamamlanmış olur. Bu iş için gerekli belgeler:

  • KOSGEB’in resmi internet sitesinden elektronik ortamda doldurarak çıktısını aldığınız Nitelikli Eleman Desteği Başvuru Formu
  • KOSGEB tarafından özel olarak belirtilen gelir belgeleri

Başvurunuz değerlendirilerek ilgili sonuç KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden tarafınıza bildirilir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Ne Kadardır?

KOSGEB nitelikli eleman desteği ile bir işletmenin alabileceği miktar, çalışan kişi üzerinden hesaplanır. Bu miktar, her çalışan için aylık 1.500 Türk Lirası üzerinden hesaplanır. Bu hesaplamaya asgari geçim indirimi, ikramiye, prim gibi ek ödemeler eklenmez.

KOSGEB nitelikli eleman desteği sürecinde alacağınız desteğin miktarı en fazla 20 000 Türk Lirası olabilmektedir. Bunun dışında ihtiyaçlarını gideremeyen küçük ve orta işletme sahipleri, KOSGEB’in 50 000 Türk Lirası değerindeki hibe seçeneğinden faydalanabilir.

Aldığınız KOSGEB nitelikli eleman desteğini, başvuru sırasında belirttiğiniz banka hesabından alabilirsiniz. Ancak bu durumdan, KOSGEB’i haberdar etmeniz gerekmektedir.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.