KOSGEB Market Açma Desteği Nasıl Alınır?

0

KOSGEB Market Açma Desteği Nasıl Alınır?

Market açmak için KOSGEB’den destek almak günümüzde mümkündür. Vatandaşların her türlü girişimlerini destekleyen KOSGEB, market açmak isteyen vatandaşlara da kredi desteği sağlamaktadır. Girişimcilerin ve market açmak isteyen vatandaşların, başvuru yapmadan önce, KOSGEB hakkında detaylı bilgi sahibi olması ve market açmak için hangi şartlara sahip olması gerektiğini öğrenmesi gerekmektedir.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB, Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleyen bir devlet kuruluşudur. KOSGEB, ülkedeki yeni girişimleri maddi açıdan destekleyen az sayıdaki kurumlardan biridir. Yeni bir iş yeri açmak isteyen veya hayalindeki işe sahip olmak isteyen girişimci vatandaşların, en avantajlı desteği bulabileceği kurumdur.

KOSGEB’in bu maddi destekleri sağlamasının iki nedeni vardır. Bunlar:

  • Yeni girişimleri destekleyerek ülke ekonomisine katkıda bulunmak
  • Halkın üretime katılmasını teşvik ederek global pazardaki şansı arttırmak

Bu amaçlar doğrultusunda pek çok maddi yardımda bulunan KOSGEB’e spesifik olarak ilgilendiğiniz alanla ilgili başvurabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle, KOSGEB’in kredi vereceği kişilerde aradığı özellikleri öğrenmeniz gerekmektedir.

KOSGEB Market Açma Kredisi Veriyor Mu?

KOSGEB’in, ülkedeki girişimcilere verdiği pek çok kredi desteği bulunmaktadır. Bu kredi kapsamında market açmak isteyenlere de destek verilmektedir. Ancak KOSGEB’in, market açmak isteyenlere özel bir kredi desteği seçeni bulunmamaktadır.

Bu nedenle, market açmak isteyen vatandaşların, KOSGEB’in girişimcilere verdiği kredi desteğinden faydalanması gerekmektedir. Market açmak istediğiniz beyanı ile KOSGEB’e başvurduğunuz takdirde, gerekli kredi desteğini en kısa zamanda temin edebilirsiniz. Bunun için aranan özellikler ise son derece basittir.

KOSGEB Market Açma Kredisine Sahip Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

KOSGEB market açma kredisine sahip olmak için KOSGEB tarafından bazı şartlar koşulmuştur bu şartlara uygunluk göstermeye girişimcilerin, market açmak için hibe desteği alması mümkün değildir. KOSGEB tarafından belirtilen bu özellikler şunlardır:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 18 yaşını tamamlamış olmak
  • KOSGEB Girişimcilik Sertifikasına sahip olmak
  • İş planına sahip olmak

Bu şartlara uygunluk gösteren her birey, başvuruyu tamamlayarak KOSGEB market açma kredisine sahip olabilir.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır?

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası olmayan bir vatandaş, KOSGEB’den herhangi bir kredi desteği alamaz. Bunun için, KOSGEB’e başvuruda bulunmadan önce Girişimcilik Sertifikasını almanız gerekmektedir. Bu sertifikaya sahip olmak, bilinenin aksine son derece kolaydır.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası’na sahip olmak için öncelikle, KOSGEB’in belirlediği, İŞ- KUR gibi kurumlardan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi almanız gerekmektedir. Bu girişimcilik kursunu başarıyla tamamlayamayan vatandaşlara KOSGEB Girişimcilik Sertifikası verilmemektedir.

32 hafta süren girişimcilik kursu için kursiyerlerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. KOSGEB tarafından sizden istenen tek şey, kursu başarıyla tamamlayarak sertifikayı almaya hak kazanmaktır. Kurs sırasında sizden istenen bir diğer şey bir iş planı oluşturmaktır. Girişimcilik kursu sırasında KOSGEB market iş planı oluşturmayan vatandaşlar da, KOSGEB market açma kredisinden yararlanamaz.

KOSGEB Market Açma Kredisi Ne Kadardır?

KOSGEB market açma kredisi, vatandaşın alacağı girişimcilik kredisidir. KOSGEB market projesi kapsamında vatandaşlara verilen kredinin değeri, 50 000 Türk Lirası hibe, 100 000 Türk Lirası geri ödemeli faizsiz kredi olmak üzere toplamda 150 000 Türk Lirası’ dır. Hibe adı verilen maddi destek, geri ödemesiz kredi anlamına gelmektedir.

Bakkal açmak için KOSGEB desteği almak isteyen vatandaşların sahip olacağı kredi miktarı da buna eşittir. Yeni bir iş yeri açmak isteyen her girişimci bireyin, KOSGEB’den alabileceği kredi desteğinin değeri yaklaşık olarak buna eşittir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.