KOSGEB Maaş Desteği Nasıl Alınır ?

0

KOSGEB Maaş Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB tarafından verilen maaş desteği, hem işveren hem de çalışan için öğrenilmesi gereken bir destek türüdür. KOSGEB maaş desteği, KOSGEB’in ihtiyacı olan vatandaşlara sağladığı maddi destek türlerinden biridir. İşsizliğin ve ekonomik aksaklığın oldukça yaygın olduğu dönemde, ülkemizde bu tarz yardımlar yapan kurum sayısı bir elin parmağını geçmemektedir.

KOSGEB’in maaş desteği hakkında detaylı bilgiler edinmeden önce, KOSGEB’in nasıl bir kurum olduğunu ve bu kurumun hangi amaçlar doğrultusunda vatandaşlara kredi destekleri verdiğini öğrenmeniz faydalı olacaktır. KOSGEB, ihtiyacı olan vatandaşlara maddi destek sağlayan bir devlet kuruluşudur. KOSGEB’in bu yardımları yapma amacı, ülke genelindeki üretimi arttırmak ve ekonomiye katkıda bulunmaktır. Bu nedenle KOSGEB destekleri, girişimciler ve yeni bir iş kurmak isteyen vatandaşlar için oldukça yararlıdır.

KOSGEB Maaş Desteği Nedir?

KOSGEB’in verdiği maaş desteğinin hangi statüdeki insanlara verildiği, sıklıkla karıştırılan bir durumdur. Yaygın bilinenin aksine KOSGEB maaş desteği, işsiz vatandaşlara değil, yeni işçi çalıştırmaya ihtiyaç duyan, ancak bunu karşılayacak bütçesi olmayan iş sahiplerine verilmektedir. Yani, KOSGEB’in maaş desteğinden yararlanabilecek grup işverenlerdir.

Nitelikli eleman arayan kurumlar, eleman çalıştırmanın maddi yükümlülüklerini hafifletmek için KOSGEB’in maaş desteğine başvurabilir. Bu sayede, kurumlardaki iş gücü artarak üretimde verim sağlanır. Bu durum da, tamamen KOSGEB’in misyonuyla örtüşmektedir. KOSGEB’in maaş desteğinden yararlanmak isteyen kişilerin öncelikle bu iş için gereken şartları öğrenmesi gerekmektedir.

KOSGEB Maaş Desteğine Sahip Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

KOSGEB’in maaş desteğinden yararlanmak isteyen işverenlerin, uyması gereken birtakım standartlar yer almaktadır. Bu şartlara uygun olmayan kişilere maaş desteği verilmemektedir. Ancak KOSGEB tarafından gözetilen şartların hepsi işveren hakkında değildir. KOSGEB, işverenin bu destek ile yanında çalıştıracağı elemanlar hakkında da bazı şartlar koşmaktadır. Bu standartlara uygunluk, başvuru için ilk şarttır. İşte, KOSGEB nitelikli eleman desteği şartları şunlardır:

 • İşletme, KOSGEB nitelikli eleman desteği ile aynı anda en fazla 2 kişi çalıştırmalıdır.
 • KOSGEB maaş desteği ile çalıştırılacak elaman işletmeye tam zamanlı hizmet vermelidir.
 • KOSGEB maaş desteği ile çalıştırılacak elemanın herhangi bir yükseköğrenim kurumundan yeni mezun olması gerekmektedir.
 • Maaş desteği sağlanacak elemanın aynı işletmede son 1 yıl içerisinde çalışmamış olması gerekmektedir.
 • Başka kurumlardan destek veya yardım alan kişiler ile emekli, işletme sahibi kişler ya da bu kişilerin ortakları ve birinci dereceden akrabaları bu destekten yararlanamaz.
 • Desteği alacak kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.

KOSGEB Maaş Desteği Başvuruları Nasıl Yapılır?

Bir kişinin, KOSGEB maaş desteğinden yararlanmak için sahip olması gereken şartların neler olduğunu öğrendik. Peki, bu şartları yerine getiren bireyler, ilgili destek için gereken başvuruyu nasıl yapmalıdır?

Öncelikle, KOSGEB maaş desteğine başvurmak için irtibat kurmanız gereken kurum, ikamet ettiğiniz ilçede bulunan KOSGEB Hizmet Müdürlüğü’ dür. Bu kuruma başvuru için vermeniz gereken belgeler ile sırasıyla şunlardır:

 • Sosyal Sigortalar Kurumu sigortalı hizmet listesi
 • Nitelikli elemanın kaşeli ücret bordrosu
 • Çalışacak nitelikli elemanın diploması veya diploma yerine geçen belgesi
 • Çalışacak nitelikli elemanın aylık ücret ödemesinin yapıldığını gösteren dekont
 • Ticaret sicil gazetesi

Bu belgelerle kuruma başvuruda bulunacak vatandaşın, daha öncesinde KOSGEB veri tabanında kaydı bulunmalıdır. Eğer E- KOBİ sistemine kayıtlı değilseniz de, öncelikle bu işlemi halletmeniz gerekmektedir.

Bu işlemden sonra, KOSGEB maaş desteği almaya hak kazanırsanız, KOSGEB’den alacağınız desteğin miktarı yaklaşık 50 000 Türk Lirasıdır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.