KOSGEB Kredi Desteği Şartları 

0

KOSGEB Kredi Desteği Şartları 

KOSGEB’den kredi desteği farklı alanlarda küçük ve orta ölçekli işletmelere verilmektedir. KOSGEB tarafından verilen destekler hibe ve kredi desteği olarak verilmekte olup belirli şartlara uygunluk sağlayan işletme ve projeler için sağlanmaktadır. KOSGEB tarafından verilen destek programlarından bazıları şunlardır;

 • KOBİ Finansman Destekleri
 • İşletme Geliştirme, Uluslararasılaşma ve Büyüme Destekleri
 • Girişimcilik Destekleri
 • AR-GE, Yerlileştirme ve Teknolojik Üretim Destekleri
 • Laboratuvar Hizmetleri

KOSGEB destekleri sayesinde, kendi işinizin sahibi olabilir ya da mevcut işletmenizi büyütebilirsiniz. Verilen farklı destek programlarında amaç; ekonomiyi kalkındırma ve istihdam sorunlarına çözüm bulmaktır. Başarılı işletmelerin kurulmasını hedefleyen KOSGEB, farklı oranlarda ve ödeme koşullarında maddi destek vermektedir.

KOSGEB Girişimcilik Destekleri Şartları Nelerdir?

KOSGEB girişimcilik destek programına dahil olmak yeni girişimciler, programa dahil olabilmek için öncelikle Girişimcilik Sertifikası sahibi olmalıdırlar. İŞGEM sisteminde kayıtlı olan işletmeler ise sertifika sahibi olmaksızın başvuruda bulunabilirler. Girişimcilik Sertifikası, KOSGEB tarafından ücretsiz olarak verilen eğitimler sonunda alınabilmektedir.

KOSGEB girişimcilik destek programında destek oranı başvuru sahibinin durumuna ve işletmenin faaliyet göstereceği bölgeye göre değişiklik göstermektedir. 1. ve 2.bölgede yapılacak olan başvurularda destek oranı %60 olup kadın girişimci, birinci derecede şehit yakını, engelli ya da gazi olan girişimciler için destek oranı %80’dir. 3., 4., 5. ve 6. Bölgelerde destek oranı %70 olup kadın girişimci, birinci derecede şehit yakını, engelli ya da gazi olan girişimciler için destek oranı %90 olarak uygulanmaktadır. KOSGEB kredi ve hibelerine başvuruda bulunabilmek için şartlar şu şekildedir;

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Girişimcilik Sertifikası sahibi olmak

KOSGEB Girişimcilik Destek Ödemeleri Ne Kadardır?

KOSGEB girişimcilik destek programı kapsamında 150 bin TL ’ye varan destek alabilirsiniz. KOSGEB girişimcilik destek ödemeleri şu şekildedir;

 • İşletme kuruluş desteği olarak ödenen 2 bin TL, geri ödemesizdir.
 • Kuruluş döneminde alınacak olan makine, teçhizat, yazılım desteği, ofis donanımı gibi giderler için üst limit olarak 18 bin TL verilmektedir. İşletmenin kuruluş tarihinden itibaren 24 ay içerisinde satın alınması gerekmektedir. Bu destek için geri ödeme istenmemektedir.
 • İşletme gideri desteği olarak geri ödemesiz verilen 30 bin TL destek, işletmenin kuruluş tarihinden itibaren 24 ay boyunca aylık olarak ödenmektedir. İşyeri kirası, personel maaşları gibi giderlere destek olunması amacıyla verilmektedir. Aylık azami 5 bin TL olarak toplam 30 bin TL ödenmektedir.

Geri ödemesiz olarak alacağınız toplam 50 bin TL’nin yanı sıra sabit yatırım desteği olarak 100 bin TL’ye kadar geri ödemeli kredi desteği alabilirsiniz. KOSGEB kredi şartları arasında satın alınan makine, yazılım ve teçhizat için teminat karşılığı olarak destek alınabilmesi yer almaktadır.

KOSGEB Girişimcilik Desteği İçin İş Projesi

KOSGEB girişimcilik desteğine başvurabilmek için öncelikle Girişimcilik Sertifikası sahibi olmanız gerekmektedir. Ardından KOSGEB resmî web sitesine üye olarak iş projesi boş taslağını indirerek, iş fikriniz ile ilgili proje hazırlığını tamamlamalısınız. KOSGEB’den destek alan projeler için örneklere internet üzerinden ulaşabilir ve inceleyerek projeniz için fikir alabilirsiniz. KOSGEB tarafından destek alabilmeniz için geleceği olan ve ekonomiye katkı sağlayacak bir proje hazırlamanızda fayda vardır.

KOSGEB tarafından destek alabileceğiniz işe kodlarının yer aldığı listede nace kodunun bulmanız gerekmektedir. Proje hazırladığınız iş kolu, KOSGEB’in destek aldığı iş kolları arasında yer alıyorsa destek almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Nace kodların bulunduğu listeye ve iş kollarına www.kosgeb.gov.tr adresine giriş yaparak ulaşabilirsiniz. Projenizin onaylandıktan sonra KOSGEB uzmanları ile yüz yüze görüşmek için randevu verilecektir. Görüşmeniz olumlu sonuçlandığı verilen desteklerden faydalanabilirsiniz.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.