BankalarKrediler

KOSGEB Kira Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB Kira Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB’den sağlanan kredi desteği, iş kurmak isteyen her bireyin düşünmesi gereken bir seçenektir. Yeni bir iş kurup, iş yeri açmak isteyen girişimci vatandaşlar için kira parası, en büyük sorunlardan biri haline gelmektedir. Bu nedenle KOSGEB de, kira ödemeleri için yardıma ihtiyacı olan iş yeri sahiplerine kira desteği sağlamaktadır.

Bir iş yeri sahibinin, kira desteği için KOSGEB’e başvurmadan önce, KOSGEB’in bu iş için aradığı şartlara uyup uymadığına dikkat etmesi gerekmektedir. Gerekli şartları yerine getiremeyen iş yeri sahipleri, KOSGEB’in herhangi bir finansal desteğinden yararlanamayacaktır. Bu nedenle, öğrenilmesi gereken ilk konu KOSGEB kira desteği şartlarıdır.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB nedir diyenler için öğrenilmesi gereken ilk şey, kurumun misyonudur. KOSGEB, Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan küçük veya orta ölçekli işletmelere maddi yardımda bulunan bir devlet kurumudur. KOSGEB’in, bu finansal desteği sağlamaktaki tek amacı, halkın üretime olan etkisini arttırmak ve ekonomiyi canlandırmaktır.

Tüm yatırımlarını ve kredi desteklerini bu amaç doğrultusunda ihtiyaç sahiplerine veren KOSGEB, aynı zamanda bazı şartlar da gözetmektedir. Gözettiği şartlara uygun olan her girişimci KOSGEB’in kredi seçeneklerinden yararlanabilir.

KOSGEB’in Kira Desteğini Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

KOSGEB’in, kira desteği vermek için girişimcilerde aradığı bazı özellikler bulunmaktadır. Kurum, bu özellikleri bulundurmayan ve gerekli belgeleri teslim etmeyen kişilere kira desteği vermemektedir. Bu özellikler sırasıyla şu şekildedir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 18 yaşından büyük olmak
  • KOSGEB Girişimcilik Sertifikası sahibi olmak
  • Hâlihazırda bir işletme sahibi olmak

Bu özellikleri bulunduran girişimciler, az sonra belirteceğimiz belgeler ile ilçelerinde bulunan KOSGEB Hizmet Müdürlükleri’ne başvurması gerekmektedir. KOSGEB tarafından talep edilen belgeler sırasıyla şunlardır:

  • Noter onaylı kira kontratı
  • Ödeme dekontu

Ödeme dekontu kapsamında girişimcinin, her ay mülkiyet sahibine kira ödemesi ve ilgili ay açıklaması ile banka üzerinden ödeme yapması gerekmektedir.

Bu özelliklere sahip olan ve talep edilen belgeleri alan girişimciler, ikamet ettikleri il ve ilçede bulunan KOSGEB Hizmet Müdürlüğü’ne giderek, kira desteği istediklerini belirtmesi gerekmektedir. Yaptığınız başvuru sonucunda, kira desteği almaya uygun olup olmadığınız değerlendirilir. Bu süreç sonucunda, kira desteği almaya uygun olduğunuza karar verilirse, KOSGEB sizinle en kısa zamanda iletişime geçerek durumu bildirir. KOSGEB’den kira desteği alma süreci de, bu şekilde sona ermiş olur.

KOSGEB Kira Desteği Ne Kadardır?

KOSGEB’den alacağınız kira desteği miktarını belirleyen pek çok parametre vardır. Türkiye Cumhuriyeti’nde iş yeri sahibi olan bir girişimcinin, KOSGEB kira ödemesi temelde üç türe ayrılmaktadır. Bunlar:

  • İş yeri açılışındaki harcamalar için
  • Dükkânın açılışında gerekli olan malzemelerin ve ekipmanların alınması için
  • İş yeri kirası ve diğer giderler için’ dir.

KOSGEB, kendisine kira desteği amacıyla başvuran girişimci bireylere bu başlıklar altında finansal destek sağlamaktadır. KOSGEB’in, ihtiyacı olan girişimci bireylere sağladığı kredi desteğinin tutarları ise değişebilmektedir.

İhtiyaç sahiplerine iş yeri açılışındaki harcamalar için verilen geri ödemesiz kredi miktarı 2 000 Türk Lirası, dükkânın açılışında gerekli olan malzemelerin ve ekipmanların alınması için 18 000 Türk Lirası, iş yeri kirası ve diğer giderler için 30 000 Türk Lirası’dır.

Bunun dışında KOSGEB tarafından, girişimci bireylere hibe ve faizsiz kredi imkanları sunulmaktadır. İş yeri açmak isteyen girişimcilere verilen bu finansal desteğin miktarı hibe olarak 50 000 Türk Lirası, geri ödemeli faizsiz kredi olarak 100 000 Türk Lirası’ dır.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı