KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

0

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB’in Kadın Girişimci Desteği, kendi işini kurmak isteyen her kadın tarafından ayrıntılı bir şekilde öğrenilmelidir. KOSGEB’in, girişimcileri en çok destekleyen kurum olması hasebiyle, iş kurmak isteyen kadınların, finansal destek için ilk çaldığı kapı olmalıdır.

Kendi iş yerini kurmak isteyen kadınların, öncelikle iş dünyasındaki haklarını çok iyi bilmesi gerekmektedir. Bunun dışında girişimci kadınların, bu girişimlerini finanse edebilmek için kadın girişimci kredisi nasıl alınır sorusunu cevaplayabilmesi gerekmektedir. Tüm bu bilgilere sahip olan kadın girişimciler, harekete geçerek ihtiyaçları olan kredi desteğini almak için başvuruşa bulunabilir. Bu başvuru için sahip olması gereken şartları da, bu süreç içerisinde tamamlaması gerekmektedir. KOSGEB girişimci desteği için gerekli şartları yerine getiremeyen girişimcilerin başvuruları, olumsuz sonuçlanacaktır.

KOSGEB Nedir?

Bilmeyenler için hatırlatmakta fayda var. KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmelere finansal destek sağlayan bir devlet kurumudur. KOSGEB, bu amaç doğrultusunda, her yıl girişimcilere ve kendi işini kurmak isteyenlere kredi destekleri sağlamaktadır. Son derece avantajlı seçeneklerle kredi desteği sağlayan KOSGEB’in, girişimcilere maddi destek sağlamadan önce aradığı bazı şartlar vardır.

Bu desteği sağlayan KOSGEB’in en büyük amacı ise, Türkiye Cumhuriyeti’ndeki ekonomiyi canlandırarak üretime katkıda bulunmaktır. Bu nedenle KOSGEB, her daim üreticiyi ve çalışanı destekleyen bir tutum sergilemektedir.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği, temel olarak, kadın girişimcilere, kendi işlerini kurmak için verdiği kredilerdir. KOSGEB’in kadınlara sağladığı girişimci desteği, erkeklerin sahip olabileceği kredi desteklerine göre küçük farklılıklar içermektedir. Bu farklılıkların sebebi, kadınların çalışma hayatına girmeden önce ve girdikten sonra edindiği tecrübelerin bir erkeğin kendi işini kurarken yaşadığı tecrübelere göre farklı olmasıdır. KOSGEB Kadın Girişimci Desteği almak isteyenler için kadın girişimci kredisi şartları şu şekildedir:

  • 18 yaşından büyük olmak
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Mevcut bir işletmenin bulunması
  • İkamet edilen ilçede bulunan KOSGE Hizmet Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen mülakatı geçmiş olmak
  • KOSGEB Girişimcilik Sertifikası’na sahip olmak

KOSGEB’den kadın girişimci desteği almak isteyen girişimci vatandaşların, başvuru öncesinde bu şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu özellikleri taşımayan vatandaşların başvuruları olumlu sonuçlanmayacaktır.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır?

KOSGEB kadın girişimci desteği almak için öncelikle KOSGEB Girişimcilik Sertifikası’na sahip olmak gerekmektedir. Bu sertifikaya sahip olmayan kadın girişimcilerin KOSGEB’den herhangi bir maddi destek alması söz konusu değildir. Hâlihazırda bir Girişimcilik Sertifikası’na sahip olmayanların endişelenmesine gerek yok. KOSGEB Girişimcilik Sertifikası sahibi olmak için yapmanız gereken tek şey, KOSGEB’in belirttiği kurumlarda verilen Girişimcilik Eğitimini tamamlamaktır.

32 saatlik bir eğitim olan girişimcilik kursunu başarıyla tamamladığınız takdirde, KOSGEB’den Girişimcilik Sertifikası almaya hal kazanırsınız. Ancak bu adım da, tek başına başvuru için yeterli değildir. 32 saatlik girişimcilik eğitimi sonucunda kurstan, bir iş planı oluşturarak mezun olmanız beklenir. Herhangi bir iş planı bulunmayan girişimcilerin KOSGEB’den destek alması mümkün değildir.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Ne Kadardır?

KOSGEB’in kadın girişimcilere devlet desteği miktarı, erkek girişimcilerin alacağı kredi miktarıyla aynıdır. Ancak kadın girişimciler için bu krediler %30 oranında daha avantajlıdır.

Örneğin, kadın bir girişimcinin KOSGEB’den 50.000 TL değerinde hibe alabilmesi için 55.000 TL harcama yapması yeterliyken, erkek bir girişimcinin 50.000 TL’lik desteğe sahip olabilmesi için en az 65.000 TL’lik harcama yapması gerekmektedir.

Bunun dışında kadın girişimcilere sağlanan kredi desteği geri ödemesiz 50.000 TL, geri ödemeli faizsiz ise 100.000 TL’dir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.