KOSGEB İş Kurma Kredisi Nasıl Alınır?

3

KOSGEB İş Kurma Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB tarafından verilen iş kurma kredisi, yeni bir iş kurmak isteyen her vatandaşın hakkında bilgi sahibi olması gereken bir konudur. KOSGEB’de yer alan onlarca maddi destek arasından, iş kurmak için verilen krediyi almak isteyen girişimci bireyler, bu desteğe sahip olmak için neler gerektiğini bilmelidir. Aksi takdirde, iş kurmak için gereken finansal desteği sağlayamaz.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB nedir diye düşünenlerin ilk öğrenmesi gereken şey, kredi alacağı kurumu tanımaktır. KOSGEB, Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan küçük ve orta ölçekli işletmeleri finanse eden ve yeni girişimleri destekleyen bir kurumdur. Devlet eliyle girişimcilere maddi destek sağlayan KOSGEB’in tek amacı, ülkedeki üretimi desteklemektir.

KOSGEB, genellikle esnaflar, ticaretle uğraşanlar ve yeni bir iş kurmak isteyen girişimciler tarafından kredi amacıyla kullanılmaktadır. Kurumun bu meslek gruplarına sağladığı maddi destekler son derece avantajlıdır. KOSGEB’den alacağınız finansal destek için hangi şartları yerine getirmeniz gerektiğini ve sürecin nasıl geliştiğini öğrenerek kısa sürede KOSGEB iş kurma kredisine sahip olabilirsiniz.

KOSGEB’den İş Kurma Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

KOSGEB’den iş kurma kredisi almak için gözetilen bazı şartlar yer almaktadır. Bu şartlara sahip olmayan vatandaşlara, KOSGEB tarafından kredi desteği sağlanamamaktadır. Ancak zaman içinde, istenilen bu şartları yerine getirerek KOSGEB kredisine sahip olma şansı elde edebilirsiniz. Gereken KOSGEB kredi şartları sırasıyla şu şekildedir:

 • 18 yaşından büyük olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • İkamet edilen il ve ilçedeki KOSGEB Hizmet Müdürlüğüne başvurmak
 • Girişimcilik Sertifikası sahibi olmak
 • Bir işletme kaydı olmak

Bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde kısa sürede KOSGEB iş kurma kredisinden yararlanabilirsiniz. Eğer, gereken özelliklere sahipseniz yapmanız gereken, ilçenizde bulunan KOSGEB Hizmet Müdürlüğü’ne giderek iş kurma kredisi almak istediğinizi bildirmektir. Ardından, başvuru işleminiz başlatılarak krediye uygun olup olmadığınız değerlendirilir. Eğer değerlendirme sonucunda KOSGEB’den iş kurma kredisi almaya uygun bulunursanız en kısa zamanda iletişime geçilerek haber verilir.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alınır?

KOSGEB’den iş kurma kredisi alabilmek için, hâlihazırda bir Girişimcilik Sertifikası sahibi olmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Eğer, KOSGEB’in Girişimcilik Sertifikasına sahip değilseniz, kuruma kredi isteğiyle başvurmadan önce yapmanız gereken, bu sertifikaya sahip olmaktır.

KOSGEB tarafından verilen Girişimcilik Sertifikasını almanın tek bir yolu vardır. Bu da, KOSGEB’in belirlediği kurumlar tarafından alacağınız Girişimcilik Eğitimi’ni başarıyla tamamlamaktır. Dört haftalık bir kurs olan girişimcilik eğitimini tamamladığınız takdirde, KOSGEB’den Girişimcilik Sertifikası almaya hak kazanırsınız.

Üstelik alacağınız bu dört haftalık eğitim için, eğitim aldığınız kuruma herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Tamamen ücretsiz olan bu kurs ve sertifika alma süreci sonunda, KOSGEB’e iş yeri açma kredisi için başvurmaya hazır hale gelirsiniz.

KOSGEB İş Yeri Açma Kredisi Ne Kadardır?

KOSGEB tarafından girişimcilere verilen iş yeri açma kredisi son derece avantajlıdır. Mevcut bankaların KOBİ adı altında vatandaşlara sağladığı kredilerin yüksek faiz oranlarına kıyasla çok daha makul olan iş yeri açma kredisini, her girişimci bireyin değerlendirmesi gerekmektedir.

KOSGEB tarafından girişimcilere, geri ödemeli ve geri ödemesiz olmak üzere iki tür kredi verilmektedir. Geri ödemeli kredilere ise, herhangi, bir faiz uygulanmamaktadır. Kosgeb desteklerinin, banka kredilerinden ayrılan en büyük özelliği budur. Geri ödemesiz kredi adı verilen hibenin değeri 50.000 Türk Lirasıdır. KOSGEB tarafından verilen, geri ödemeli faizsiz kredinin değeri ise, 100.000 Türk Lirasıdır. İş yeri açmak isteyen her vatandaşın bu Kosgeb kredilerini değerlendirmesi gerekmektedir.

3 Comments
 1. Hüseyin GÖLET says

  Kosgep kredisi alabilmek için müracat edeceğiz. Ancak hangi konularda ve projelerde daha çabuk kredi onaylanır. Bu konuda bilgi verir misiniz? Mail adresimi atıyorum.

 2. Pervin GARTA says

  Kosgep kurslarına gittim ve gerekli müracaatları yaptım. Ancak projelendirmelerde sıkıntım olduğu için herhalde kabul edilmedi. Ancak bakıyorum çok kıytırık projeler bile kabul edilmiş. Neler yapmamız lazım daha anlamadım ki .

 3. Nurdan SAZLIK says

  Kosgep her dükkan açana iş yapana kredi veriyor mu? Bizim dükkan üzerinden başvuru yapsak ne kadar da tamamlanır?

Leave A Reply

Your email address will not be published.