KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır? Başvuruları Nereye Yapılır?

0

KOSGEB yeni iş yeri kurmak isteyen girişimci gençlere hibe kredisi desteği sağlamaktadır. Fakat bu destek girişimcilik eğitimi alan ve girişimcilik sertifikasına sahip olan kişilerce alınabilmektedir. Bu nokta hibe desteğini almak isteyen kişilerin öncelikle KOSGEB hibe kredisi eğitimlerine katılması şart olmaktadır. Tamamen ücretsiz bir eğitim olan girişimcilik eğitimi uygulamalı şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu eğitimler ise KOSGEB haricindeki kurumlar tarafından da verilebilmektedir. İlgili kurumlardan söz edecek olursak Ticaret Sanayi Odaları, Üniversiteler, İŞKUR ve Yerel belediyeler şeklinde sıralayabiliriz. Girişimcilik eğitimi almak isteyen kişiler buralara başvuru yaparak eğitimleri alabilmektedir.

Girişimcilik Hibe Kredileri Ne Kadar Olmaktadır?

KOSGEB girişimci gençler için farklı hibe kredileri sunmaktadır. Bunlar arasında bulunan geleneksel girişimcilik kredisi ise kuruluş desteği olarak 5 bin lira ve sermaye şirketi statüsünde olan işletmelere de 10 bin lira sağlamaktadır. Bunun yanında 1. Performans döneminde ise 20 bin lira hibe kredisi vermektedir. Bu krediler prim süresi 1080 üzerinde olursa geçerli olmaktadır. 2. Performans dönemi yani 12. Ve 24. Aylarda 5 bin lira destek alınmaktadır. Fakat engelli ya da 1. Dereceden şehit yakını olanlara da 5 bin lira ek hibe verilmektedir. 1440 puan üzerinde prim ödenmesi durumunda ise 20 bin liraya kadar hibe alınabilmektedir. Son olarak ise bu 2. Dönem içerisinde toplamda 30 bin lira hibe alınabildiği söylenebilmektedir.

İki dönemi de ele alacak olursak 60 bin lira hibe kredisi alındığını belirtebiliriz. Çok kolay bir başvuru süreci sonrasında bu destekler alınarak istenen iş yeri açılabilmektedir. Günümüz koşullarında maddi sıkıntı çeken girişimci gençler için çok faydalı olan KOSGEB hibe kredileri her yıl sağlanmaktadır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.