Koronavirüs vakalarının hızlı artışı ekonomiye zarar verebilir-Williams/Fed

0

Jonnelle Marte

19 Kasım (Reuters) – New York Fed Başkanı John Williams, ABD ekonomisinin tecrit önlemleriyle kıyaslandığında koronavirüs enfeksiyonlarının süratli artışından daha fazla etkilendiğini ve vakalardaki yükselişin ekonomik büyümeyi yavaşlatabileceğini sözlerine ekledi

Williams, dün yaptığı açıklamada “Eğer COVID-19 süratle yayılmaya devam ederse, ekonomiye zarar verecek” dedi.

Potansiyel aşıların geliştirilmesiyle ilgili olumlu haberlerin beklentilerden daha güçlü toparlanan ekonomi için iyi olduğunu söyleyen Williams, “Genellikle biraz daha iyimser hissediyorum” dedi.

Lakin Williams ekonominin pandemiden tam anlamıyla toparlanması için birkaç yılın gerekebileceğini ifade ederek, “Hâlâ ciddi bir resesyondayız” dedi.

ABD’deki işsizlik oranı pandeminin tavan yaptığı ve işletmelerin kapatıldığı ilkbaharda %14.7’ye çıktıktan sonra Ekim ayında %6.9’a düştü. Lakin ekonomi Şubat ayına göre 10 milyon daha az kişiyi istihdam ediyor.

Williams, hanehalklarını ve ufak işletmeleri destekleyen devlet yardımlarının sona ermesinin toparlanmayı yavaşlatabileceğini vurgulayarak, kişilerın harcayacak yeterli paralarının olmayacağını ifade etti.

Williams, bunun yanısıra Fed’in ekonomiyi tekrar tam gücüne kavuşturmak için elindeki tüm araçları kullanacağını sözlerine ekledi.

(Haberi çeviren Oben Mumcuoglu; Redaksiyon Can Sezer)

Leave A Reply

Your email address will not be published.