Koronavirüs salgınında vaka sayıları yukarı yönü korudu, salgını yavaşlatmak için kamusal alanda sigara yasağı getirilecek

0

İSTANBUL, 12 Kasım (Reuters) – Türkiye’deki koronavirüs hastalığında günlük ölüm ve hasta rakamları artışını sürdürürken salgını yavaşlatmak için kamusal alanda sigara içme yasağı başlatılacak.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre bugünden bu yana tüm illerde vatandaşların özellikle yoğun olarak yer aldığı valilik ve kaymakamlıklarca duyurulan cadde ve sokaklarda, ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda, sigara içmek yasaklanacak. Önlem ile maske takılması kuralına riayetin artırılması hedefleniyor

İstanbul ve Ankara’nın sonrasında İzmir’de de koronavirüs salgınının hızını yavaşlatmak için 65 yaş ve üstündekilere tekrar sokağa çıkma yasağı getirildi. Buna göre 65 ve üzeri yaşta olanlar saat 10.00 – 16.00 arası sokağa çıkabilecek.

Salgında günlük ölüm rakamları salgının zirve yaptığı Nisan ayındaki seviyelere yaklaşmaya sürdürdü. Günlük ölüm sayısı evvelki gün 30 Nisan’dan bu yana en yüksek seviyeyi gördükten sonra dün 86 oldu. Günlük ölüm sayısı 19 Nisan’da 127 ile zirveyi görmüştü.

Dün yeni tespit edilen hasta sayısı 2.693’e yükselirken kalitelileşenlerin sayısı 2.112 ile yeni hasta sayısının altında kaldı. Hasta sayısındaki artış hastaneler ve sağlık çalışanları üstündeki yükü artırıyor.

Redaksiyon: Can Sezer

Leave A Reply

Your email address will not be published.