Konut Kredisi

0

Konut Kredisi

Ev fiyatlarının giderek artmasıyla birlikte özellikle asgari ücretle çalışan vatandaşların birikim yoluyla ev almaları neredeyse imkansız hale gelmiştir. Kirada oturmak istemeyen ya da kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen pek çok kişi için farklı çözümler geliştirilmiştir. Bu çözümlerden biri de konut kredisidir. Bankalarda en çok talep gören kredi çeşidi de konut kredisidir.

Konut fiyatlarının artması, enflasyonun yükselmesi ve doların artması ile birlikte iyi bir eve sahip olma hayalleri de ancak konut kredisi ile mümkün hale gelebiliyor. Geçtiğimiz yıllarda yasallaşan mortgage uygulaması ile ev kredilerinde farklı seçenekler ve kredi çekecekler için avantajlı durumlar oluşturulmuştur. Düşük faizli konut kredisi ya da az taksitli ev kredisi, bu seçeneklerden sadece birkaçıdır. Bankalara ek olarak bazı finansal kuruluşlar da insanları ev sahibi yapmak için kredi kullanımını teşvik etmeye başlamışlardır.

Konut Kredisi Nedir?

Bankalar tarafından müşterilere ev satın alabilmek için verilen kredi türüne konut kredisi denmektedir. Konut kredisi veren bankaların uyguladıkları faiz oranları ve vade süreleri farklıdır. Konut kredisi alabilmek için gerekli şartları yerine getirenlere aynı taşıt kredisinde olduğu gibi belli bir peşinat ödenmesi ile birlikte kredi verilmektedir.

Konut kredisi için başvuruda bulunan müşteriler, bankalar tarafından sıkı bir incelemeye tabi tutulurlar. Müşterinin satın almak istediği evin kredi çekimine uygun olmalıdır. Bunun nedeni, kredi borcu bitene kadar evin geçici olarak ipotek altına alınmasıdır. Kredi borcu ödenmediği takdirde bankalar, evi kapatabilirler. Tüm taksitler ödendikten sonra ipotek kaldırılır ve evin tam sahibi olunur.

Kredi vadesi 5 yıldan 30 yıla kadar çıkabilen konut kredisini alabilmek için, en uygun kredi veren bankalar arasından birinin seçilmesi gerekir. Faiz oranlarına baktıktan ve dosya masrafı gibi ek masrafları hesapladıktan sonra aylık taksit ödemelerine bakılır ve tercih bu yönde yapılır. Konut kredisi başvurusundan sonra uzmanlar, satın alınacak evin değerini belirler. Evin değeri belirlendikten sonra satış fiyatının yüzde 25’i kadar peşinat isterler. Yasalara göre belirlenen ekspertiz değerinin yüzde 70 ya da 75’i kadar kredi verilebilir. Kalan yüzde 25’lik kısım peşinat olarak ödenir.

Konut Kredisi Alabilmek İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Konut kredisi için başvuru yaptıktan sonra onay gelmesi halinde istenen belgelerle birlikte bankaya gidilmesi gerekir. Konut kredisi için istenen evraklar şunlardır;

  • Kimlik
  • İkametgah belgesi
  • Gelir belgesi
  • Sigorta dökümü
  • Satın alınacak evin tapusu

Eğer kredi çekecek kişinin düzenli bir geliri varsa, kredi büyük ihtimalle onaylanır. Fakat önceden olan kredi borçları varsa ya da bankalardan hakkında takip kararı çıkmışsa kredi başvurusu olumsuz sonuçlanabilir.

Konut kredisi alınırken genellikle alınan eve ipotek konduğu için kefil aranmaz. Başvuru sahibinin düzenli bir geliri yoksa kefil istenebilir. Gerekli belgeler ile bankaya başvuru yapıldıktan sonra banka tarafından satın alınacak eve bir ekspertiz gönderilir ve ev incelemeye alınır.

Konut Kredisi Hangi Evlere Verilir?

Konut kredisi almak için satın alınacak ev, kat mülkiyet tapusuna sahip olmalıdır. İnşaat halinde veya proje bazlı alımı gerçekleştirilen evler için kat irtifakı tapusu gereklidir. Konut kredisi kullanılarak alınan ev satılmak istendiğinde, bankalar tarafından ipotek edildiği için ipotekli halde satılabilir.

Diğer kredilere göre pek çok vergiden muaf tutulduğu için avantajlı bir kredi türü olan konut kredisinde vadeyi kısa tutarak faiz oranları düşürülebilir, böylece daha çok kazanç elde edilebilir.

Konut Kredisi Hangi Durumlarda Verilmez?

Konut kredisi almak için gerekli şartların sağlanmaması durumunda kredi verilmez. Bu durumları sıralarsak;

  • Konut kredisi alabilmek için satın alınacak konut, mesken olarak görünmelidir. Arsa, depo ya da dükkan gibi yerler için konut kredisi alınamaz.
  • Satın alınacak konut, tüm kanun ve yönetmeliklere olarak yapılmış olmalıdır. Kat mülkiyeti olmayan konutlara ev kredisi verilmez. Kat mülkiyetinin yanı sıra kat irtifakı olması halinde ayrıca Yapı Kullanma İzin Belgesi de olmalıdır.
  • Eğer akrabalarda konut alınacaksa konut kredisi alınamaz. Bunun sebebi satışların finansman olarak kabul edilmesidir. Bu tip durumlarda bankalar konut kredisi yerine Bireysel Finansman Kredisi vermektedirler.
  • Konut kredisi alınırken, satın alınacak ev bankadan gelen uzmanlar tarafından denetlenir. Ev tamamlanmadıysa kredi çıkması olasılığı düşüktür. Konutun rapor üzerinde en az yüzde 80 oranında tamamlanmış gözükmesi, kredinin çıkmasını sağlar. Konutun tamamlanmasından kasıt, çatısının, dış kaplamasının, kapı ve pencerelerinin takılmış olmasıdır.

Konut Kredisi Nasıl Kullanılır?

Konut kredisinin kullanılabilmesi için bazı şartlar vardır, bunlardan ilki alınacak evin ipotek edilmesidir. Aylık taksitler bitmeden evin üzerine konan ipotek kaldırılmaz ve evin tam sahibi olunamaz. Bu durum, bankanın kendini güvenceye almak için kullandığı yöntemlerden biridir. Banka evi ipotek altına aldığı için ayrıca kefil istemeye ihtiyaç duymaz. Ancak kredi isteyen kişinin gelir durumunun belgelenemediği durumlarda ya da yetersiz kaldığı durumlarda kefil isteyebilir.

Kredi çekecek kişinin gelir durumunun yanı sıra kredi notu da konut kredisi için önemlidir. Kredi puanı geçmiş banka kayıtlarına ve ödemelerine göre belirlenir. Kredi puanının çok olması ve önceki dönemlerde bankalarla bir problem yaşanmaması halinde konut kredisi alınabilir.

Konut kredisi faizleri iki şekilde belirlenir. Bu faizler değişken konut faizleri ve sabit konut faizleridir. Türkiye’de genellikle sabit faizli konut kredisi kullanılır. Bunun anlamı, kredi için geri ödeme yapılırken vade bitimine kadar aynı tutarın ödenmesi ve hiçbir şekilde değişmemesidir.

Konut almaya karar verildiğinde peşinat ayarlanmalı, kredi alınacak bankaya karar verilmeli ve istenen belgelerle birlikte başvuru yapılmalıdır.

Konut Kredisi Yapılandırma

Konut kredisi alanlar kredi ödemeye devam ederken faiz oranlarının değişirse, kredilerini yapılandırma hakkına sahiptirler. Kredi yapılandırması ödenmekte olan kredinin kapatılıp, güncel faiz oranlarına göre düzenlenmesi demektir.

Pek çok kredi için kredi yapılandırması yapılabilir fakat bu durum en çok konut kredilerinde kullanılır. Konut kredisi yapılandırma yaparak ödemeler daha rahat bir şekilde yapılabilir. Ayrıca taksit sayısı azaltılıp faiz oranları da düşürülebilir.

Konut kredisi nasıl yapılandırılır?

Konut kredisi yapılandırılırken bankalar incelenmelidir. Pek çok banka kredi yapılandırması yapmaktadır fakat hangi bankanın en avantajlı seçeneği sunduğundan emin olunmalıdır. Banka tercihi yapıldıktan sonra gelir belgesi, ev tapusunun fotokopisi ve nüfus cüzdanı ile birlikte banka şubesine gidilir ve konut kredisi yapılandırma başvurusu yapılır.

Kredi yapılandırması onaylanırsa konut kredisi alınan bankadan kredinin kapatılması gerekir. Bankadan kredi kapama yazısı alındıktan sonra güncel borç belirlenir ve bu borç ödenirse ipotek kaldırılır. Kapama yazısı yeni bankaya gönderilir ve yeni banka, satın alınacak eve eksper gönderir. Eksper raporu onaylarsa kredi yapılandırılır ve ev tekrar ipotekli hale gelir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.