Konut Kredisi Alırken Çıkan Masraflar

0

Konut Kredisi Alırken Çıkan Masraflar

Konut kredisinin masrafları ev almaya yönelik olan masraflar ve konut kredisine bağlı masraflar olarak ikiye ayırmak gerekmektedir. Konut kredisi masrafları nelerdir ve hangi başlıklar altında toplanır, araştırıp öğrenerek konut kredisi faiz oranları yanı sıra ödenmesi gereken konut kredisi masraflarına dikkat etmek gerekir. Konut kredisi alırken çıkan masraflar arasında dosya masrafı bulunur.

Konut kredisi kullanan kişilerin Kredi dosya masrafı nasıl hesaplanır konusu hakkında bilgi sahibi olmaları ödemeler konusunda sıkıntı yaşamamak için bilmeleri gereken önemli konulardan birisidir. Konut kredisi kullanımında satın almak istenen evin toplam değeri kadar kredi kullanılamaz, kişilerin evin değerinin yüzde seksenlik oranı kadar konut kredisi alma şansı vardır.

Konut kredisi başvurusunda bulunan kişinin satın almak istediği eve banka tarafından yönlendirilen eksper gelir ve evin değerini belirleyerek bankaya değer üzerinden oranları bildirir. Kişilerin ödemesi gereken konut kredisi masrafları arasında ekspertiz ücretinin ödenmesi bulunur. Kişilerin konut kredisi masrafları 2018 yılında yapılan başvurularında evvelki yıllarda olduğu gibi ekspertizlere ödenecek ücretleri kendileri ödemeleri gerekir.

Kredi kullanımlarında kişilerin bazı sigortaları yapmaları gerekir. Konut kredisi masrafları arasında bulunan sigorta masrafları borçlarınızı etkileyeceğini bilmeniz gerekir. Masraf kalemleri arasında yer alan sigorta masraflarından biri olan hayat sigortası bazı bankalar tarafından istenmekte olup kişilerin mecbur olduğu bir sigortalar kapsamına girmez. Ancak konut sigortası ve deprem sigortası kredi kullanımlarında yapılması gereken zorunlu sigortalardır.

Konut Alımlarında Doğabilecek Ekstra Masraflar

Konut kredisi kullanan kişilerin başvurularından olumlu sonuç almaları durumunda ödemeleri gereken zorunlu masraflar vardır. Bunun yanı sıra kişiler konut alırken aracı olan emlakçılara komisyon ödeyebilirler. Alıcı ve satıcının ödemesi gereken yüzde 1-2 oranlarında komisyon masrafı iki taraftan talep edilirken pazarlık yapılabilir. Ev alımlarında komisyon masrafı ekstra masraf olarak kişilerin karşısına çıkmaktadır.

Tapu işlemleri sırasında alıcı ve satıcı iki tarafında ödediği tapu harcı konut alımlarında kişilerin ödemesi gereken masraflar arasında bulunur. Tapu harcı bedeli satın aldığınız konutun bedelinin binde yirmisi kadardır ve bu tutar kişilerin masraf tutarlarını belirlerken dikkat etmesi gereken konut alımlarında doğan masraflar arasında yer alır.

İpotekli kredi masrafları ekstra olarak ödenmesi gereken masraflar olarak tahsil edilmektedir. İpotek tahsis ücreti ve ipotek fekki ücreti konut alıcılarından bankanın talep ettiği ücretler arasında bulunur.

Konut Kredisi Dosya Masrafı Ne Kadar?

Dosya masrafı konut kredisi kullananlardan alınan masraflar arasında bulunmakta ve dosya masrafı için ödenecek tutar alınan kredi tutarına göre değişmektedir. Konut kredisi dosya masrafı durumlarda tüketicilere iade edilmektedir. Kişilerin kullandıkları konut kredi tutarı ne kadar ise bu tutar üzerinden hesaplanan dosya masrafı genellikle tutarın binde beşi oranında olmaktadır.

Konut kredisi başvurusu yapan kişilerin ödemelerinde sıkıntı yaşamamak için ev alımlarından ve kredi kullanımlarından doğan masraflara dikkat etmeleri ve kredi geri ödeme tutarını bilinçli bir şekilde hesaplamalarını yapmaları gerekir. Kredi kullanımlarında izlenen yol oldukça önemli olup tüketicilerin masraflar dahilinde ödeme güçleri kadar kredi kullanmaları ile ileride doğacak sıkıntıların önüne geçmiş olurlar.

Kredi Borcunun Ödenmemesinin Doğurduğu Yaptırımlar

Bankalardan kullandıkları kredilerin geri ödemesini yapmayan kişiler 90 günlük süre sonunda yasal takibe alınmaktadır. Yasal takip öncesi idari takibe alınan kişiler yasal takibe alındıklarında Merkez Bankası Kara Listesine girerler. 90 gün ödenmeyen toplam borçlar bu süre sonunda önce idari takibe daha sonra yasal takibe alınarak kara listeye girerler.

Yasal takip öncesi borç sahibine çekilen ihtarın masrafı ve geciken borç tutarından doğan faiz kredi sahiplerinin borcuna eklenmektedir. Kredi sahiplerinin ödemelerine dikkat etmeleri ve zamanında ödemelerini gerçekleştirmeleri ileride yaşayacakları sıkıntılı yasal sürecin önüne geçmeleri konusu önem kazanmaktadır.

 

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.