Koca: “Bilim kurulunda salgını yavaşlatacak somut tedbirlerin hayata geçirilmesi tavsiye kararı alındı”

0

İSTANBUL, 17 Kasım (Reuters) – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs salgınının hız kazanması sebebiyle hastaneler üstündeki baskının arttığını ve bilim kurulu toplantısında salgının hızını kesmek için insan hareketliliğini azaltacak somut önlemlerin alınması yönünde tavsiye kararı alındığını ifade ifade etti.

Koronavirüs hastalığında yeni vaka ve günlük ölüm rakamları tecrit önlemlerinin sonlandığı Haziran’dan sonra iki ay kadar yatay seyrettikten sonra, hemen hemen kesintisiz yükseliş eğilimine girdi. Günlük ölüm sayısı dün 94 olurken, geçen haftadan beri tekrar salgının zirve yaptığı Nisan ayı sonundaki seviyeleri yakaladı.

Koronavirüs salgını ile mücadele için oluşturulan bilim kurulun dünkü toplantısının sonrasında yazılı açıklamada yer alan Koca, toplantıda enfeksiyon artış hızının daha yüksek seyrettiği kentler üstünde durduklarını ifade ederek, “Son günlerde sürekli sözlerine eklediğimiz üzere, tüm Türkiye’de genel bir artış eğilimi mevcut. Lakin İstanbul başta olmak üzere ülkemizin genelinde daha ciddi seyrediyor. Birçok ilimizdeki artış, sağlık kuruluşlarımız üstündeki baskının da artmasına sebep oluyor.” dedi.

Kışın havanın soğumasıyla birlikte kişilerın kapalı yerlerde daha çok vakit geçirmesi salgının hızını artırıyor.

Koca, “Vaka artışında birincil etkenin insan hareketliliği ve toplu mekanlarda bulunma olduğuna dikkat çekilerek alınması gereken kısıtlayıcı önlemler tüm detaylarıyla masaya yatırıldı. Hastalığın yayılmasını önleyici somut önlemlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındı.” dedi.

Kurulda aşı çalışmaları, hastanelerin kapasiteleri, sağlık çalışanlarının çalışma koşulları ve tedavi protokolleri de ele alındı lakin bu konularda ayrıntı verilmedi.

Türkiye’de koronavirüs hastalığında şu ana kadar resmi verilere göre 11.601 kişi yaşamını yitirdi.

Redaksiyon: Can Sezer

Leave A Reply

Your email address will not be published.